השלב האחרון בתהליך קניית רכב יד שניה הוא העברת בעלות. מה עליכם לעשות לקראתה, מי חייב בה לפי חוק, היכן מבצעים אותה, מה עליכם להביא עמכם וכיצד היא מתבצעת. כל התשובות לפניכם, במדריך קניית מכונית משומשת של קבוצת כלמוביל.

  1. העברת בעלות - מדריך כלמוביל
  2. העברת בעלות: מה לעשות לקראתה?

לקראת העברת בעלות על רכב אתם חייבים להשלים את כל שאר שלבי תהליך רכישת רכב משומש. סכמו את המחיר, את תנאי ואופן התשלום וחתמו על הסכם מכר שכולל את ההתחייבויות ההדדיות. כרוכשים, לפני שתצאו לפגוש את הצד השני בפעם האחרונה, בדקו בעלות לא גבוהה אצל רשם המשכונות שהרכב איננו ממושכן לטובת חוב – גם אם אתם מכירים את בעלי הרכב יתכן שקיים משכון מהבעלות הקודמת אשר לא הוסר במהלך השנים. ההכנה האחרונה שלכם כרוכשים היא השגת פוליסת ביטוח עדכנית לרכב שאתם עתידים לקנות, כדי שלא תיסעו הביתה ללא ביטוח.

  1. העברת בעלות: מי אחראי על ביצועה?

על פי משרד התחבורה, האחראי על רישוי רכב, האחריות לביצוע העברת בעלות בתהליך קניית רכב יד שניה, נמצאת אצל הבעלים היוצא של הרכב. עם זאת, רבים מהקונים והמוכרים מחלקים ביניהם את העמלה. אם המוכר או הקונה אינם מעוניינים או מסוגלים להגיע אל סניף הדואר לשם העברת בעלות, כל אחד מהם יכול למלא ייפוי כוח בטופס רשמי של משרד התחבורה והמיופה יוכל לבצע את הפעולה במקומם. חשוב מאוד לצייד את מיופה הכח בת.ז מקורית!!!

 

  1. העברת בעלות: היכן מבצעים?

העברת בעלות של מכונית יד שניה מתבצעת ברוב המקרים בסניפי רשות הדואר. חפשו באתר רשות הדואר באינטרנט את רשימת הסניפים שמחוברים למחשבי רשות הרישוי. הסניפים האלו, ורק הם, יבצעו עבורכם העברת בעלות במרבית המקרים.

עם זאת, ישנם לא מעט יוצאים מהכלל שלא יבצעו העברת בעלות בסניפי הדואר, אלא בנקודות קבלת הקהל של רשות הרישוי. היוצאים מהכלל כוללים כלי רכב שלהם תהליכי העברת הבעלות מעט מורכבים יותר: מוניות, רכבי סיור ותיור ורכב מדברי, רכבי נכים, תיירים, דיפלומטים ועולים חדשים (אם העברת הידיים מתבצעת טרם סיום תקופת ההקלות במכס). מקרים נוספים שבהם העברת בעלות מתבצעת ברשות הרישוי – העברות על פי צו בית משפט וגם העברת יד בירושה או מעיזבון.

  1. העברת בעלות: מה להביא עמכם?

לשם העברת בעלות, עליכם להגיע אל סניף הדואר עם תעודת הזהות של המוכר ושל הקונה וגם עם רישיון רכב תקף. בעזרת המסמכים הללו יזהו פקידי הדואר את המוכר, את הקונה ואת הרכב. כקונים, כדאי שתביאו עמכם את כל פרטי הרכב שאתם מתכננים לרכוש – כמו הדגם המסוים, מספר הרישוי ורמת הגימור, וזאת כדי שתוכלו לוודא שאתם באמת מבצעים העברת בעלות על הרכב שאותו בדקתם ורציתם. נוסף על תעודות זהות ורישיונות, תידרשו כמובן להביא גם כסף לתשלום עמלת העברת בעלות, בהתאם לסיכום ביניכם ובין הצד השני.

  1. העברת בעלות רכב יד שניה המדריך רכב של כלמוביל
  2. העברת בעלות: כיצד היא מתבצעת?

תהליך העברת בעלות בסניף דואר נמשך מספר דקות בלבד. לאחר תשלום אגרת העברת בעלות, מתחברים מחשבי סניף הדואר למסוף של רשות הרישוי, ושם נבדק הרקע של הרכב. בדרך כלל יזוהה קיומו של שיעבוד הרכב לחוב או עיקול שהוטל עליו. נוסף על כך נבדק אם קיימת מגבלה שאוסרת את מכירתו. יצוין שבדיקת השעבוד איננה הרמטית, ומוטב שהמוכר יתחייב בהסכם המכירה כי הרכב אינו משועבד ואינו מועד לעיקול.

אם במחשבי רשות הרישוי והדואר לא התגלתה בעיה – יתקבל מיד אישור העברת בעלות על הרכב. הצדדים יקבלו לידיהם העתקים של אישור ההעברה והבעלים החדש יצרף את האישור לרישיון הרכב, כדי להוכיח שמעתה הרכב שלו.

את ביצוע התשלום על הרכב אפשר בהחלט לקיים במהלך העברת הבעלות בסניף הדואר, כך נמסרת הבעלות והמפתחות תמורת הצ'ק הבנקאי, הכסף המזומן או כל אמצעי תשלום אחר אשר סיכמתם עליו.

זהו, הושלם התהליך וכעת תוכלו ליהנות פעמיים: פעם אחת – מהרכב או מהכסף. פעם שנייה – מסיום תהליך המכירה והרכישה. תיהנו.

***האמור לעיל מהווה המלצה בלבד – ואינו בא במקום כללי הדין ותקנות התעבורה ואמצעי הזהירות הנדרשים בעת ביצוע עסקאות***

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר