אתם בעיצומו של תהליך רכישת רכב משומש. מצאתם מכונית יד שניה שעונה על דרישותיכם, המוכר נראה הגון וכעת הגיע הזמן לבדוק אותה לעומק, כדי לדעת אם היא שווה את מחירה המבוקש ואם אפשר יהיה לסמוך עליה בהמשך הדרך. אתם אולי לא מוסכניקים מדופלמים, אבל ישנן כמה דרכים מקצועיות ורציניות לערוך בדיקת רכב לפני קנייה, כדי לעזור לכם להגיע להחלטה סופית.

חשוב לקחת בחשבון שביצוע בדיקה לפני קניית רכב יד שנייה  דורשת הוצאה כספית של כמה מאות שקלים על כל בדיקה, ועל כן כדאי לשקול היטב אם לבצע אותה. האם היא באמת חשובה, האם יש לה חלופות, מה בודקים בה, מהי המשמעות של תוצאותיה וממה חשוב להיזהר בעת ביצוע בדיקה לפני קנייה. התשובות לפניכם, במדריך קניית רכב יד שניה של קבוצת כלמוביל.

בדיקה לפני קנייה: חשיבות וחלופות

 

מדריך קניית רכב משומש-מדריך כלומביל

בדיקה לפני קנייה מזמינה לצידה הוצאה כספית לא קטנה (אם כי נמוכה משמעותית מסכום הרכישה הכולל), אבל היא חשובה בהחלט לקונה, בעיקר משתי סיבות עיקריות. ראשית, מכון בדיקה לפני קנייה מצויד בכלי אבחון ובאנשי מקצוע ברמה גבוהה ביותר, שההתמחות שלהם היא גילוי תקלות ובעיות לקראת קניית מכונית משומשת. שנית, תוצאות הבדיקה מהוות בסיס מצוין למשא ומתן מדויק והגון יותר על המחיר, בשל קיומו של מסמך משפטי מחייב, שמעיד על תקלות אלה ואחרות ברכב.

אם אתם רוצים לחסוך את עלותה הגבוהה של הבדיקה, ואתם מכירים היטב מוסך רכב מקצועי אחר, תוכלו לשקול את האפשרות לוותר על בדיקה לפני קנייה ומסמך מחייב תואם. במקרה הזה תקבלו, בדרך כלל, התרשמות מקיפה פחות על הרכב, שתלויה יותר ברמת המקצועיות הספציפית של בעל המקצוע במוסך שבו בחרתם.

בכל מקרה, בין אם תבחרו לערוך בדיקה לפני קנייה ובין אם תסתפקו בבדיקה זולה יותר במוסך רגיל, חשוב שתגיעו גם אל המוסך שבו טיפל המוכר ברכב או לרשת המוסכים בהם טיפל המוכר, כגון מוסכי היבואן, כדי שתוכלו להתרשם מהיסטוריית הטיפולים והתיקונים שעברו עליו.

כמו כן, מכוני הבדיקה אינם נותנים הערכת תיקונים כספית אותה תוכלו לקבל ממוסך מורשה (אשר יעיין בתוצאות הבדיקה וברכב), ולקחת את העלויות הנדרשות בתחשיב הרכישה הכולל  (מפורט בהמשך).

בדיקה לפני קנייה: האם לסמוך על המוכר?

 לא מעט מוכרים מחזיקים בידם מסמך עם תוצאות בדיקה לפני קנייה, ויש לכך שתי סיבות עיקריות:  האחת היא כי מישהו כבר התעניין ברכישת הרכב וחזר בו לאחר שהוציא כסף רב על בדיקה לפני קנייה. הסיבה השנייה היא כי המוכר השיג באמצעות קשרים לא ראויים תוצאות בדיקה שלא בהכרח מייצגת נכוחה את מצבו האמיתי של הרכב המשומש שבו אתם מתעניינים. האחריות המקצועית של מכון הבדיקה הינה מול מזמין הבדיקה ובמידה ויתברר שהמכון כשל באבחון כלשהו תשמר לכם הזכות לבוא בטענות/לתבוע את מכון הבדיקה בגין הכשל.

בדיקה לפני קנייה: מה לסכם עם המוכר לפני הבדיקה?

לא בכל יום אתם מוציאים מאות רבות של שקלים על בדיקה לפני קנייה של רכב משומש שלא בהכרח תקנו. כדי לוודא שאתם לא מוציאים את הכסף לשווא, סכמו עם המוכר מספר פרטים: אם המוכר הצהיר כי המכונית לא עברה תאונה שפגעה בשלדה שלה וכי מצב המנוע טוב – שיתחייב על כך בחתימתו ויבטיח כי אם בעת בדיקה לפני קנייה יתברר כי אחד הסעיפים הללו אינו נכון אזי יישא הוא בעלות הבדיקה.

בדיקה לפני קנייה: לאיזה מכון כדאי ללכת?

ברחבי ישראל ישנם מכונים מקצועיים רבים, המורשים בידי משרד התחבורה לערוך בדיקה לפני קנייה לכלי רכב. למרבה הצער, גם במכונים המורשים מתרחשים לעתים מקרי רמאות שנובעים משיתוף פעולה בין מוכר שמנסה להסתיר פגמים ברכב זה או אחר, ובין בודק רכב שמוכן לכסות על הפגמים הללו תמורת בצע כסף, בסיכומה של בדיקה לפני קנייה.

כדי להימנע ככל האפשר מנפילה בפח, נסו ככל יכולתכם לבחור את מכון הבדיקה שלכם בעצמכם, בלי לאפשר למוכר (שהוא, לעתים, סוחר מקצועי מוסווה) ליצור קשר עם המכון בדרך לשם. נסו להבין אם המוכר מסתודד או מתקשר באופן חשוד עם מי מאנשי המכון, ובכל מקרה, הקפידו שלא לערוך בדיקה לפני קנייה במכון שעליו המליץ המוכר.

בדיקה לפני קנייה: מה בעצם בודקים ברכב?

 

במהלך בדיקה לפני קנייה עורכים אנשי מכון הבדיקה סדרה ארוכה של בדיקות שנועדו לבדוק את מצבו המכאני של הרכב ואם יפעל כמצופה ממנו. עם זאת, למרות מחירה הגבוה, בדיקה זו בדרך כלל איננה מעמיקה יתר על המידה: בבדיקה הזו לא מפרקים לחלקים קטנים מערכות מכאניות מורכבות (כמו תיבת הילוכים או מחשב מנוע) ותקלות פוטנציאליות רבות עשויות לחמוק מעיניו של הבוחן וממחשבי האבחון.

בבדיקה לפני קנייה כוללת מערכות מכאניות וטכנולוגיות, מרכב וגם אביזרים ורכיבים בתא הנוסעים. בעת בדיקה לפני קנייה עורך הבודק השוואה בין פרטי הזהות והנתונים שבמסמכי הרכב ומשווה אותם לרכב עצמו. לנ"ל משמעות עליונה בהחלטה האם לרכוש את הרכב  – תאימות מספרי המנוע, מספר השלדה לרשום ברישיון הרכב. לאחר מכן מחובר הרכב למערכות אלקטרוניות שבוחנות את הספק המנוע ואת רמת השחיקה שלו, ביחס לנתוניו המקוריים. הבוחן בודק אם ישנן נזילות, בעיות של איזון ותקלות במערכת ההצתה.

פעולתה של תיבת ההילוכים נבדקת בעיקר בדימוי של נסיעה, ולא בדרך של אבחון פנימי, כך ששחיקה בגיר עשויה לחמוק מעיניו של הבודק. מערכות נוספות שנבדקות ברכב הן מערכת הפליטה והממיר הקטליטי. חשוב לדרוש מהבודק לבחון את פליטת המזהמים של הרכב, דבר שייבדק בכל מקרה בטסט הבא. עוד ייבדקו מערכת החשמל, מערכת קירור המנוע, התאורה, מיזוג האוויר וגם מערכת הבלימה. בתוך תא הנוסעים תיערך בדיקה יסודית של המערכות השונות ובקרי ההפעלה.

אחד הרכיבים המשמעותיים שנחקרים בעת בדיקה לפני קנייה הוא שלדת הרכב והמרכב. הבוחן בודק אם קורות השלדה שלמות או שהוא מזהה תאונה שעיוותה את השלדה. נוסף על כך יעבור הבוחן בעת בדיקה לפני קנייה על חלקי הגוף השונים וינסה לזהות צביעה מאוחרת שמסתירה תאונת דרכים.

בדיקה לפני קנייה: משמעות התוצאות?

תוצאות הבדיקה יימסרו לכם הן על גבי מסמך והן בעל פה. המסמך הוא מסמך משפטי שמחייב את מכון הבדיקה לקחת אחריות על תקלות שלא גילה במהלך הבדיקה. מהסיבה הזו ישנה נטייה במכונים למהר ולסמן שישנן תקלות גם במקרים שהתקלות לא משמעותיות.

לצד המסמך, יושב מזמין הבדיקה עם הבוחן כדי שיסביר לו בדיוק את משמעות הבדיקות. בשעה שאנחנו שומעים הסברים על בדיקה לפני קנייה, חשוב מאוד להבין היטב כל סעיף וסעיף, ולהבין היטב מדוע הבוחן התייחס לפרט כלשהוא בביטול ("זה שום דבר"), אך ציין זאת במסמך כתקלה. כמו כן, חשוב לשים לב תוצאות הבדיקה לפני קנייה מגלות פרטים שסותרים את דברי המוכר לפני כן, כמו תאונה שאירעה, גם אם היא קלה, והוא לא חשף בפניכם את קיומה.

בדיקה לפני קנייה: מה לעשות עם התוצאות?

מסמך תוצאות של בדיקה לפני קנייה מאפשר לנו ביצוע של שני צעדים משמעותיים: האחד הוא לגשת למוסך מורשה של יבואן הרכב, ולקבל ממנו חו"ד מקצועית נוספת בהתייחס לתוצאות הבדיקה ודגשים לגבי המשמעות של הרשום – חלק מהממצאים יוגדרו על ידו כבלאי סביר ותקין אשר אינו מצריך תיקון – והצעת מחיר לעלות תיקונים לתקלות השונות שהתגלו בבדיקה אשר דורשות תיקון. הצעד השני הוא משא ומתן עם המוכר על התקלות שהתגלו. אפשר להציג לפניו את המסמך ולהתמקח על התקלות המסומנות. יצוין שמסמך בדיקה לפני קנייה הוא מסמך פרטי של מזמין הבדיקה וגם אם בסופו של דבר לא תרכשו את הרכב המשומש, אין לכם חובה להעניק אותו למוכר הרכב ללא תמורה.

בדיקה לפני קנייה: בעיה שלא התגלתה בבדיקה?

אם בעקבות בדיקה לפני קנייה רכשתם מכונית משומשת, ולאחר מכן התברר שיש בה תקלה שלא התגלתה בבדיקה, הרי שמכון הבדיקה מחויב לשאת בנזק ולתקן אותה בעצמו. מכון הבדיקה לא מחויב בתיקון התקלה לכל אורך חיי המכונית, אלא למשך מספר חודשים שהוגדרו כתקופת האחריות לבדיקה.

מדריך קניית רכב משומש-מדריך כלומביל

כמו כן אם בעתיד נתגלה כשל של המכון באבחון פגם מהותי כגון תאונה /מנוע פגום וכו' ניתן יהיה להשתמש בתוצאות הבדיקה בכדי להוכיח את הנושא מול ערכאות משפטיות.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר