אין להשוות את תנאי הנהיגה כיום לתנאים של פעם, כאשר רוב המכוניות לא היו מצוידות במזגן. עם זאת, בתנאי מזג אוויר חמים כמו בקיץ הישראלי חשוב להקפיד על נהיגה נכונה בקיץ, כיוון שגם אם פנים הרכב קריר ונעים, ההשפעה מבחוץ קיימת ומסוכנת. החום משפיע על רמת הריכוז, העייפות והסבלנות, והשפעתו גוברת בשעות הצהרים או כאשר נוהגים מיד לאחר ארוחה כבדה. במקביל, תנאי מזג האוויר משפיעים על תקינות הרכב, ולאורך זמן יש לבצע בדיקות תקינות כדי לנהוג בטוח. כאשר אתם נוהגים בתנאי חום כדאי לזכור שגם אם אתם ערניים ורעננים, סביר להניח שחלק מהנהגים שסביבכם עשויים שלא להיות בשיא כושרם – אם בגלל השמש המסנוורת, הסחות דעת בתוך הרכב או פשוט חום ועייפות מצטברת.

תמונת_כתבה

קבוצת כלמוביל שמחה להגיש לכם מדריך לנהיגת קיץ הכולל טיפים לשמירה מירבית על זהירות בדרכים, שישמשו אתכם בכל תנאי מזג אוויר.

להימנע מנסיעה בשעות החום הכבד. כדי לשמור עד כמה שאפשר על נהיגה בטוחה בקיץ, מומלץ לרכז נסיעות ארוכות בשעות הבוקר המוקדמות או בערב. החום מגביר את הסיכון לתאונות, קלות כחמורות, כתוצאה מעייפות ופגיעה בריכוז.

לפתוח חלונות לאוורור. הטמפרטורה ברכב שעמד שעות בשמש יכולה להגיע עד לכ-70 מעלות. אפילו עם המזגן העוצמתי והזריז ביותר, החום השורר ברכב בתחילת הנסיעה יכול להיות מסוכן לרמת הריכוז, ובמיוחד כאשר נוסעים עם ילדים ברכב. למשך 2-3 דקות, מומלץ לפתוח חלונות ולאפשר לאוויר החם לצאת. בנסיעות ארוכות, מומלץ לפתוח מדי זמן מה חלון על מנת להפר את הניתוק מן הסביבה ולשמור על רעננות, וכן להחליף את האוויר הממוחזר הנושב מן המזגן.

משקפי שמש. עד כמה שזה נשמע פשוט ואלמנטרי, משקפי שמש הם ציוד חובה לנהג הישראלי, במיוחד עבור נהיגה בטוחה בקיץ. השמש מסנוורת יותר כאשר נוסעים מולה, אבל לא רק: לאורך שעות היום הקרינה החזקה פוגעת באיכות הראייה למרחק ובהערכת מהירותם של עצמים.

לעצור להתרעננות. עצירה של עשר דקות עד רבע שעה יכולה להציל חיים כאשר נוהגים בתנאי חום ועייפות, כיוון שהחום מעלה את לחץ הדם ומטשטש לאורך זמן. אם אתם חשים שאתם עומדים "להירדם על ההגה", יש לעצור את הרכב בהזדמנות הקרובה ביותר לחילוץ איברים ושתיית מים. חשוב לעצור במקום בטוח כמו תחנת דלק או תחנת מידע לנהג, ולעולם לא בשולי כביש מהיר. גם עבור ילדים ההתרעננות חשובה, כיוון שישיבה ארוכה מגבירה את הסחות הדעת מצדם ויכולה לפגוע בריכוז הנהג.

summer driving 2

סכנת החלקה גם בקיץ. חול, אבק, שמן או שילוב ביניהם יכולים לגרום להחלקה ממש כמו כביש רטוב. יש לנסוע בזהירות, לבלום בזהירות ולשים לב למפגעים בכביש.

בדיקת צמיגים. צמיג בלוי או לא ממולא בלחץ אוויר נכון, בשילוב כביש רותח, עשוי לגרום לתאונה קשה. יש לבדוק את התאריך המוטבע על דופן הצמיג ולוודא שלא עברו יותר משש שנים מהייצור, וכן לוודא שלחץ האוויר בצמיגים מתאים להוראות היצרן. לחץ אוויר מומלץ לבדוק בכל שבועיים.

תקינות רכב. מערכות שונות ברכב, כמו מערכת הקירור או המחשוב, רגישות יותר מאחרות לחום חיצוני. בקיץ מומלץ לבדוק בתדירות גבוהה יותר את הרכב, ולעשות זאת אך ורק במרכזי שירות מורשים.

סבלנות וזהירות. במיוחד בחודשי יולי-אוגוסט, כאשר הילדים בחופשה, יש להקפיד על כללי הזהירות ולנסוע על פי תנאי הדרך. סבלנות היא עצה שמתאימה לנהג הישראלי בכל מזג אוויר, אך בקיץ חשוב להזכיר גם אותה: לכולם חם, אז קצת סבלנות בבקשה.