accessibility

ביטוח רכב – חובה, מקיף, צד ג'

מידע בנושא ביטוח רכב שיעזור לכם לתכנן ולרכוש את הפוליסות הנכונות עבורכם

ביטוח רכב חובה, מקיף וצד ג' – אלו הן שלוש הפוליסות של ביטוח רכב. מהם הכיסויים, מה ההבדלים ביניהם ומתי כדאי וחובה לרכוש כל פוליסה? מידע בראייה כוללת לצרכן בנושא ביטוח רכב.

מאת: צוות כלמוביל

insurance_article

רכישת רכב – חדש או משומש – מחייבת גם רכישת ביטוח. כל רכב מחויב עפ"י חוק בפוליסת ביטוח חובה שבלעדיה אסור  לנהוג ברכב. כמו כן עומדים לרשות בעלי המכוניות גם ביטוחים מקיפים וביטוחי צד ג'.
מהם ביטוחים אלה, מה ההבדלים ביניהם ומתי כדאי לבחור בכל אחד מהם?

ביטוח חובה לרכב

ביטוח חובה לרכב כשמו כן הוא – חובה עפ"י חוק. כל רכב צריך להיות מבוטח בפוליסת חובה ואסור לנהוג ברכב ללא פוליסה כזאת, המגדירה גם מי רשאי לנהוג ברכב.
מטרת ביטוח חובה לרכב היא להבטיח פיצויים לנפגעים בתאונות דרכים לרבות מימון טיפול רפואי וכן את ההוצאות הרפואיות של כל הנפגעים בתאונה, בלי שים לב לאחראי לתאונה ולתוצאותיה.
הכיסוי הוא אחיד אך חברות הביטוח יכולות להתחרות במחיר ולהציע הרחבות שונות.

ביטוח מקיף לרכב

ביטוח מקיף לרכב מעניק כיסוי למקרה של נזק או גניבה או אובדן כליל של רכב בבעלותכם. הכיסוי כולל מימון עלויות תיקון, פיצוי בגין הורדת  רכב מהכביש או בגין ירידת ערך, וכן פיצוי כספי במקרה של גניבה.
חשוב להבדיל בין כמה סוגים של הפעלת הביטוח המקיף:

  • במקרה של תאונה או פגיעה ברכב אחר או ברכוש אחר באשמתנו, חברת הביטוח שלנו תפצה אותנו וכן את הצד השלישי על הנזק והתיקון שנגרם לרכושו ואנו נשלם רק השתתפות עצמית שנקבעה מראש.
  • במקרה של תאונה שלא באשמתנו, חברת הביטוח של הרכב הפוגע תשלם את הנזק והנהג האשם בתאונה ישלם את ההשתתפות העצמית.
  • במקרה של גניבת הרכב חברת הביטוח שלנו תפצה אותנו בערך הרכב לפי תנאי הפוליסה בניכוי השתתפות עצמית.

בנוסף לכיסוי על נזק/גניבה, רוב חברות הביטוח מציעות כיום שירותים נוספים כגון שירותי דרך (תיקונים וגרירה), רכב חלופי במקרה של גניבה או תאונה, החלפת שמשות ועוד.

ביטוח צד ג'

רוב הפוליסות לביטוח מקיף כבר כוללות ביטוח צד ג', שהוא למעשה כסוי לנזק לרכוש צד שלישי שנגרם באשמתנו שכן, ללא ביטוח צד ג' ניאלץ אנחנו לשאת בעלויות הנזק שגרמנו לאחרים בעצמנו.
ניתן לרכוש ביטוח צד ג' לרכב גם בנפרד – ללא ביטוח מקיף. פתרון זה מתאים, למשל,לבעלי רכבים ישנים עם ערך נמוך.

לשירותכם, כלמוביל ביטוח

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף  לתנאי השימוש באתר

מותגי הרכב הפרטי של כלמוביל

מותגי הובלה והסעים

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
רכבי 4×4
(4X4 (4MATIC All wheel drive – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש שם מיועדת בעיקר לשפר את אחיזת הכביש. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת, אך צריכת הדלק גבוהה יותר. לרכבים פרטיים שלא מיועדים לנסיעה בשטח, מומלץ בעיקר למדינות גשומות ומושלגות.
רכבי AWD
(AWD (all wheel drive ו-4WD – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש מסוימים. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת אך צריכת הדלק גבוהה יותר. מומלץ במיוחד במדינות גשומות ומושלגות.
גג שמש (Sunroof)
גג שמש מאפשר פתיחה חלקית של גג הרכב. דגמי מרצדס מאפשרים לבחור בין גג שמש רגיל, שבו חלק ממכלול הגג האטום עשוי זכוכית ומאפשר פתיחה וגג שמש פנוראמי, שמאפשר פתיחה חלקית מגג זכוכית שקוף של כל הרכב. בנוסף, קיימים סוגי גגות מתקדמים כגון: גג המשנה את עוצמת חדירת קרני השמש ע"י שינוי בגוון הגג, גג סולאריהמייצר חשמל טבעי ומאפשר הפעלת מאוורר פנימי ששומר על זרימת האוויר בתוך חלל תא הנוסעים, גם כאשר הרכב חונה.
שאסי
המילה שאסי, שהשתרשה בלקסיקון הרכב המשומש לדורותיו, הגיעה מן השפה הצרפתית (Chassis), ופירושה הוא שלדת הרכב. השלדה, כשמה, היא מסגרת השלד או בסיס הרכב, כלוב פלדה אליו מחוברים שאר חלקי המרכב: הכנפיים, הדלתות, מכסה המנוע, המתלים וכן הלאה. מעבר לתפקיד השלד המרכזי יש לשלדה תפקיד בטיחותי חשוב בהגנה על תא הנוסעים במקרה תאונה או התהפכות – ספיגת המכה והפחתת עוצמת המעיכה. מכה בשאסי כתוצאה מתאונה משמעותה נזק משמעותי ברכב, פגיעה בבטיחות והורדת ערך המכונית. הנזק עשוי להתבטא בפגיעה ביציבות המכונית (כתוצאה מתזוזה בסרנים), בשחיקה לא אחידה בצמיגים לאורך זמן וכמובן בעמידותה במקרה של תאונה נוספת. למרות שלא כל הפגיעות בשאסי הן חמורות באותה מידה, פגיעה בשלדה משמעותה ירידת ערך אוטומטית, וקונים פוטנציאליים יירתעו מרכישת מכונית משומשת עם פגם זה. כאשר שוקלים לקנות רכב משומש שעבר תאונה קשה והוחזר לכביש, חובה להיוועץ בשמאי מוסמך להערכת עומק הפגיעה.