accessibility

מדריך מהיר: ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' מעניק כיסוי לנזק שנגרם ע"י מכוניתכם לרכוש של מישהו אחר

ביטוח צד ג' כלול בביטוח מקיף, אך ניתן לרכוש אותו גם בנפרד. ביטוח לרכב צד ג' מבטיח כי בכל מקרה של נזקים לרכוש של צד שלישי, שנגרם ע"י המכונית והנהג המבוטחים, חברת הביטוח תכסה את עלות התיקון והפיצוי

מאת: צוות כלמוביל

שלושה אנשים מחייכים

לכל פוליסת ביטוח שותפים שני צדדים: הצד הראשון הוא המבוטח הרוכש פוליסה והצד השני הוא חברת הביטוח, שבמקרה הצורך מספקת את המימון לכיסוי הנזקים המפורטים בפוליסה. לדוגמא, כאשר מכונית מבוטחת ניזוקה בתאונה, הבעלים של המכונית – המבוטח – תובע את חברת הביטוח ומקבל את הפיצוי.
לעתים קרובות נגרם נזק לרכוש של מישהו אחר – מכונית של נהג אחר, גדר של בית פרטי, עמוד תאורה של הרשות המקומית וכד'. זהו הצד השלישי והנזק שנגרם לו מכוסה ע"י ביטוח צד ג'.

מהו ביטוח צד ג'?
רכישת ביטוח לרכב צד ג' מבטיחה כי בכל מקרה של נזקיםלרכוש של צד שלישי, שנגרםע"י המכונית והנהג המבוטחים, חברת הביטוח תכסה את עלות התיקון והפיצוי הכרוכים בכך.
גובה הפיצוי שתעביר חברת הביטוח לצד ג' שרכושו נפגע עשוי להגיע עד לגבול האחריות הקבוע בפוליסה. כמו כן, מהמבוטח ינוכה סכום מסוים שמוגדר כהשתתפות עצמית.
ביטוח צד ג' כלול בדרך כלל בפוליסת ביטוח מקיף, אך ניתן לרכוש אותו גם בנפרד, ללא ביטוח מקיף. רכישת ביטוח צד ג' בנפרד מתאימה במיוחד למי שברשותו מכונית ישנה שערכה נמוך מאוד.

מדוע כל כך חשוב לרכוש ביטוח צד ג'?
ביטוח צד ג' הינו רכיב חשוב מאין כמוהו ב"מטריית הביטוח" שלכם. הוא שמגן עליכם מפני עלויות והוצאות הכרוכות בנזק כספי שנגרם ע"י המכונית שבבעלותכם וע"י נהג המורשה לנהוג במכונית המבוטחת (כפי שנקבע בפוליסת ביטוח חובה לרכב). אפילו הנהגים הזהירים והמרוכזים ביותר עלולים להיקלע למצב בו מכוניתם גורמת נזק לרכוש של צד שלישי. במקרים רבים העלויות הכרוכות בכך עלולות להגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים. זה הרגע בו מצטערים שאין כיסוי צד ג'. אל תוותרו עליו.

לידיעתכם: גם ביטוח חובה לרכב הוא, למעשה, סוג של ביטוח צד ג', המתייחס לנזקי גוף. במדינות רבות בעולם ביטוח החובה מכונה 'ביטוח צד ג".

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף  לתנאי השימוש באתר

מותגי הרכב הפרטי של כלמוביל

מותגי הובלה והסעים

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
רכבי 4×4
(4X4 (4MATIC All wheel drive – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש שם מיועדת בעיקר לשפר את אחיזת הכביש. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת, אך צריכת הדלק גבוהה יותר. לרכבים פרטיים שלא מיועדים לנסיעה בשטח, מומלץ בעיקר למדינות גשומות ומושלגות.
רכבי AWD
(AWD (all wheel drive ו-4WD – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש מסוימים. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת אך צריכת הדלק גבוהה יותר. מומלץ במיוחד במדינות גשומות ומושלגות.
גג שמש (Sunroof)
גג שמש מאפשר פתיחה חלקית של גג הרכב. דגמי מרצדס מאפשרים לבחור בין גג שמש רגיל, שבו חלק ממכלול הגג האטום עשוי זכוכית ומאפשר פתיחה וגג שמש פנוראמי, שמאפשר פתיחה חלקית מגג זכוכית שקוף של כל הרכב. בנוסף, קיימים סוגי גגות מתקדמים כגון: גג המשנה את עוצמת חדירת קרני השמש ע"י שינוי בגוון הגג, גג סולאריהמייצר חשמל טבעי ומאפשר הפעלת מאוורר פנימי ששומר על זרימת האוויר בתוך חלל תא הנוסעים, גם כאשר הרכב חונה.
שאסי
המילה שאסי, שהשתרשה בלקסיקון הרכב המשומש לדורותיו, הגיעה מן השפה הצרפתית (Chassis), ופירושה הוא שלדת הרכב. השלדה, כשמה, היא מסגרת השלד או בסיס הרכב, כלוב פלדה אליו מחוברים שאר חלקי המרכב: הכנפיים, הדלתות, מכסה המנוע, המתלים וכן הלאה. מעבר לתפקיד השלד המרכזי יש לשלדה תפקיד בטיחותי חשוב בהגנה על תא הנוסעים במקרה תאונה או התהפכות – ספיגת המכה והפחתת עוצמת המעיכה. מכה בשאסי כתוצאה מתאונה משמעותה נזק משמעותי ברכב, פגיעה בבטיחות והורדת ערך המכונית. הנזק עשוי להתבטא בפגיעה ביציבות המכונית (כתוצאה מתזוזה בסרנים), בשחיקה לא אחידה בצמיגים לאורך זמן וכמובן בעמידותה במקרה של תאונה נוספת. למרות שלא כל הפגיעות בשאסי הן חמורות באותה מידה, פגיעה בשלדה משמעותה ירידת ערך אוטומטית, וקונים פוטנציאליים יירתעו מרכישת מכונית משומשת עם פגם זה. כאשר שוקלים לקנות רכב משומש שעבר תאונה קשה והוחזר לכביש, חובה להיוועץ בשמאי מוסמך להערכת עומק הפגיעה.