מכוניות חשמליות

כל סוגי הרכב - כל מה שצריך לדעת, כדי שתוכל לבחור

מכונית חשמלית

 

מכונית חשמלית היא מכונית המונעת על ידי מנוע חשמלי (אחד או יותר) השואב אנרגיה מסוללות הניתנות לטעינה. מנוע חשמלי מספק למכונית מומנט (וכתוצאה מכך יכולת האצה) מיידי מאחר והכוח אינו תלוי סל"ד. פעולת המנוע חלקה וחרישית, וחשוב מכל – המנוע אינו פולט מזהמים. מכונית חשמלית היא מכונית 'ירוקה'.

כלי רכב חשמליים נפוצים מאוד לשימושים מסחריים ותעשייתיים, במפעלים ובאזורי תיירות, אך העתיד הוא בכבישים. העולם עובר בהדרגה למכוניות חשמליות ויותר ויותר כאלה נעות בכבישי תבל, בעיקר במדינות המערב, כאשר מדינות מעודדות את השימוש במכונות חשמליות שחוסכות אנרגיה ומונעות זיהום אויר.

דגמי החשמליות שכבר נוסעות בכבישי תבל מתקדמים ומשתכללים ויש כבר דגמים לא מעטים שמציעים ביצועים מעולים. הדגמים המוצעים עדיין יקרים ביחס לחלופות המקבילות עם מנועי בנזין וסולר, טווח הנסיעה בהן עדיין מוגבל בהשוואה וסוגיית התדלוק (הטעינה) עדיין לא פתורה למשעי, אך תודעה אקולוגית והתדלדלות מקורות הנפט מאיצות את התפתחות המכוניות החשמליות.

כאמור, כבר היום ניתן לרכוש מכוניות חשמליות איכותיות, חזקות, מהירות ובטוחות – והעתיד שייך להן.

 

מכוניות חשמליות – נקודות עיקריות לצרכן הרכב

  • אלמנט חשוב בבחירת מכונית חשמלית הוא התאמתה לצרכים תוך מיצוי של אפשרויות ההטענה.

למילון המלא
מכוניות חשמליות
(4X4 (4MATIC All wheel drive – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש שם מיועדת בעיקר לשפר את אחיזת הכביש. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת, אך צריכת הדלק גבוהה יותר. לרכבים פרטיים שלא מיועדים לנסיעה בשטח, מומלץ בעיקר למדינות גשומות ומושלגות.
מכוניות חשמליות
(AWD (all wheel drive ו-4WD – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש מסוימים. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת אך צריכת הדלק גבוהה יותר. מומלץ במיוחד במדינות גשומות ומושלגות.
מכוניות חשמליות
גג שמש מאפשר פתיחה חלקית של גג הרכב. דגמי מרצדס מאפשרים לבחור בין גג שמש רגיל, שבו חלק ממכלול הגג האטום עשוי זכוכית ומאפשר פתיחה וגג שמש פנוראמי, שמאפשר פתיחה חלקית מגג זכוכית שקוף של כל הרכב. בנוסף, קיימים סוגי גגות מתקדמים כגון: גג המשנה את עוצמת חדירת קרני השמש ע"י שינוי בגוון הגג, גג סולאריהמייצר חשמל טבעי ומאפשר הפעלת מאוורר פנימי ששומר על זרימת האוויר בתוך חלל תא הנוסעים, גם כאשר הרכב חונה.
מכוניות חשמליות
המילה שאסי, שהשתרשה בלקסיקון הרכב המשומש לדורותיו, הגיעה מן השפה הצרפתית (Chassis), ופירושה הוא שלדת הרכב. השלדה, כשמה, היא מסגרת השלד או בסיס הרכב, כלוב פלדה אליו מחוברים שאר חלקי המרכב: הכנפיים, הדלתות, מכסה המנוע, המתלים וכן הלאה. מעבר לתפקיד השלד המרכזי יש לשלדה תפקיד בטיחותי חשוב בהגנה על תא הנוסעים במקרה תאונה או התהפכות – ספיגת המכה והפחתת עוצמת המעיכה. מכה בשאסי כתוצאה מתאונה משמעותה נזק משמעותי ברכב, פגיעה בבטיחות והורדת ערך המכונית. הנזק עשוי להתבטא בפגיעה ביציבות המכונית (כתוצאה מתזוזה בסרנים), בשחיקה לא אחידה בצמיגים לאורך זמן וכמובן בעמידותה במקרה של תאונה נוספת. למרות שלא כל הפגיעות בשאסי הן חמורות באותה מידה, פגיעה בשלדה משמעותה ירידת ערך אוטומטית, וקונים פוטנציאליים יירתעו מרכישת מכונית משומשת עם פגם זה. כאשר שוקלים לקנות רכב משומש שעבר תאונה קשה והוחזר לכביש, חובה להיוועץ בשמאי מוסמך להערכת עומק הפגיעה.