accessibility

סוגי מרכבים של מכוניות

סדאן, האצ'בק, קופה, רודסטר, סטיישן, מיני-ואן – סוגי מרכבים של מכוניות

המגוון העצום של דגמי המכוניות השונים מבוסס על מספר סוגים של מרכבים של מכוניות הקובעים את הצורה החיצונית של הדגמים השונים. הכירו את סוגי המרכבים הנפוצים בעולם הרכב

מאת: צוות כלמוביל

סוגי מרכבים של המכוניות

 

סוגי מרכבים של מכוניות שכולנו מכירים הםסדאן, האצ'בק, קופה, רודסטר, סטיישן, מיני ואן. מה ההבדלים ביניהם וכיצד הם קשורים להתאמה של רכב לסוג הנהג?

סדאן
מרכב בעל 4 דלתות במבנה קלאסי של תא מנוע, תא נוסעים ותא מטען. לאורך שנים זוהי צורת הרכב הנפוצה והפופולארית ביותר.

סטיישן
מרכב המבוסס על עיבוד של מרכבי הסאדן, כאשר תא הנוסעים ותא המטען מחוברים, עם חלונות צד וחלון אחורי באזור המטען, כשמעליהם גג מוארך. מרכב הסטיישן מגדיל את אפשרויות המטען לעומת מרכב הסדאן.

האצ'בק
מרכב בעל 3 או 5דלתות המכונה 'שתי קוספאות' – תא נוסעים הכולל למעשה גם את תא המטען ותא המנוע. מרכב האצ'בקמאפשר הגדלה משמעותית של הנפח למטען, והגדלה נוספת עם קיפול המושבים האחוריים.

רודסטר
מרכב הספורט הקלאסי(צללית נמוכה) המשמשלמכוניות דו-מושביות עם 2 דלתות במראה ספורטיבי, בדרך כלל עם גג נפתח.

קופה
שילוב של מרכבי האצ'בקוסדאן. מרכב זה מאפיין מכוניות יוקרה. בעבר מכוניות קופה היו בעלות 2 דלתות, אך כיום קיימים דגמי קופה עם 4 דלתות.

ואן
מרכב לרכב מסחרי ולרכבי נוסעיםעם  9 מושבים ויותר ועם חלונות צד.

מיני-ואן
יישום מוקטן של מרכב ה-ואן המשמש למכוניות עבור משפחות גדולות. רכב המבוסס על מרכב מיני-ואן מאפשר הסעת 7-9 נוסעים.
קטגוריות הרכב השונות יכולות לכלול דגמים המבוססים על מרכבים שונים. הכירו סוגי מכוניות פרטיות.

 

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

מותגי הרכב הפרטי של כלמוביל

מותגי הובלה והסעים

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
רכבי 4×4
(4X4 (4MATIC All wheel drive – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש שם מיועדת בעיקר לשפר את אחיזת הכביש. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת, אך צריכת הדלק גבוהה יותר. לרכבים פרטיים שלא מיועדים לנסיעה בשטח, מומלץ בעיקר למדינות גשומות ומושלגות.
רכבי AWD
(AWD (all wheel drive ו-4WD – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש מסוימים. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת אך צריכת הדלק גבוהה יותר. מומלץ במיוחד במדינות גשומות ומושלגות.
גג שמש (Sunroof)
גג שמש מאפשר פתיחה חלקית של גג הרכב. דגמי מרצדס מאפשרים לבחור בין גג שמש רגיל, שבו חלק ממכלול הגג האטום עשוי זכוכית ומאפשר פתיחה וגג שמש פנוראמי, שמאפשר פתיחה חלקית מגג זכוכית שקוף של כל הרכב. בנוסף, קיימים סוגי גגות מתקדמים כגון: גג המשנה את עוצמת חדירת קרני השמש ע"י שינוי בגוון הגג, גג סולאריהמייצר חשמל טבעי ומאפשר הפעלת מאוורר פנימי ששומר על זרימת האוויר בתוך חלל תא הנוסעים, גם כאשר הרכב חונה.
שאסי
המילה שאסי, שהשתרשה בלקסיקון הרכב המשומש לדורותיו, הגיעה מן השפה הצרפתית (Chassis), ופירושה הוא שלדת הרכב. השלדה, כשמה, היא מסגרת השלד או בסיס הרכב, כלוב פלדה אליו מחוברים שאר חלקי המרכב: הכנפיים, הדלתות, מכסה המנוע, המתלים וכן הלאה. מעבר לתפקיד השלד המרכזי יש לשלדה תפקיד בטיחותי חשוב בהגנה על תא הנוסעים במקרה תאונה או התהפכות – ספיגת המכה והפחתת עוצמת המעיכה. מכה בשאסי כתוצאה מתאונה משמעותה נזק משמעותי ברכב, פגיעה בבטיחות והורדת ערך המכונית. הנזק עשוי להתבטא בפגיעה ביציבות המכונית (כתוצאה מתזוזה בסרנים), בשחיקה לא אחידה בצמיגים לאורך זמן וכמובן בעמידותה במקרה של תאונה נוספת. למרות שלא כל הפגיעות בשאסי הן חמורות באותה מידה, פגיעה בשלדה משמעותה ירידת ערך אוטומטית, וקונים פוטנציאליים יירתעו מרכישת מכונית משומשת עם פגם זה. כאשר שוקלים לקנות רכב משומש שעבר תאונה קשה והוחזר לכביש, חובה להיוועץ בשמאי מוסמך להערכת עומק הפגיעה.