accessibility

ישיבה נכונה באוטו – טיפים והמלצות

נוחות הנהג היא חלק מבטיחות הנהיגה, לכן חשוב לדעת מהי ישיבה נכונה באוטו

אורח החיים המודרני מכתיב לנו שעות ישיבה רבות בעבודה, מול המחשב בבית או בנסיעה, וגורם לעתים לבעיות בריאותיות כרוניות כמו כאבי גב. עבור מי שנוהג שעות רבות בשבוע, ישיבה נכונה באוטו היא עניין חשוב במיוחד

מאת: צוות כלמוביל

ישיבה נכונה באוטו

לאופן הישיבה של הנהג יש השפעה רבה על נהיגה בטוחה ושליטה ברכב, ועל מניעת כאבי גב וצוואר. ישיבה בטוחה משלבת שמירה על הגב, נגישות נוחה למערכות הרכב ושדה ראייה רחב ככל האפשר. ישיבה נכונה מונעת התעייפות מהירה.
במקרה של תאונה, ישיבה נכונה אף יכולה להציל חיים ולהפחית את רמת הפגיעה בעמוד השדרה ובגפיים.

ריכזנו עבורכם כמה טיפים והמלצות לישיבה נכונה באוטו:

  1. יש לנצל את כל משטח הישיבה של כסא הנהג, כך שהגב התחתון ייתמך במשענת, והרגליים יגיעו אל הדוושות כאשר הן כפופות מעט, לא ישרות לגמרי ולא בזווית ישרה.
    ברך נעולה מאמצת את השרירים, מפחיתה את עוצמת הלחיצה על הדוושות ועשויה לגרום לפגיעה קשה במקרה תאונה.
  2. שימו לב שאתם אוחזים בהגה כאשר הגוף אינו רכון קדימה, הגב ישר והכתפיים משוחררות.
  3. מושב חדש דורש זמן הסתגלות של מספר ימים בדרך כלל. כאשר מכוונים את הכסא, זווית המשענת צריכה להיות כ-100 מעלות.
  4. נהיגה כאשר הגוף נשען לאחור מסוכנת כיוון שהיא מצמצמת את שדה הראייה ועלולה לגרום לחוסר ריכוז. רכינה קדימה גורמת למתח בשרירים ולכאבי גב, ואף מסוכנת מאוד בעת תאונה. ישיבה נכונה באוטו מתרחשת כאשר הגוף נינוח והחושים דרוכים.
  5. משענת הראש אמורה להגן על ראשכם וצווארכם מפני "צליפת שוט" – חבטה של הראש אחורה וקדימה במהירות האופיינית במקרה תאונה. יש לכוון את משענת הראש כך שהיא מוטה קדימה כאשר החלק המרופד ביותר קרוב לראש.
  6. אחיזת ההגה הנכונה: "בשעה 9 ורבע". כדי לאחוז נכון בהגה דמיינו שגלגל ההגה הוא שעון אנלוגי (עם מחוגים) המורה על השעה 9 ורבע – כלומר, יד שמאל מונחת על הספרה 9, ויד ימין על הספרה 3 של השעון.
  7. יש לכוון את גובה ההגה, הזווית שלו והמרחק מכם: אם ההגה הוא בעל כוונון מרחק יש לקרב אותו אליכם כך שכף היד נוגעת בגלגל ההגה כאשר היד ישרה ככל הניתן, ורק לאחר מכן לכוון את הכסא. גובה ההגה צריך להיות מותאם לגובה הנהג – לא נמוך מדי (מסתיר את לוח המחוונים) ולא גבוה מדי (מפריע לשדה הראייה).

הקפידו על ישיבה נכונה באוטו וחסכו מאמץ בנהיגה, מנעו כאבי גב ושרירים, ותרוויחו עוד מימד של בטיחות בנהיגה.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

 

 


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
ישיבה נכונה באוטו – טיפים והמלצות
בטיחות פסיכולוגית
מחשבה רבה מושקעת בתכנון הרכב ובעיקר בסביבת הנהג מתוך מטרה לשמור על ערנות מתמדת של הנהג בעיקר בנסיעות ארוכות. שילוב של מערכות ואביזרים שונים, יכולים לתמוך ביצירת סביבת הנהיגה הרצויה. דוגמאות: מושב מתכוונן בהתאם לזווית הפניה, מערכת בקרת אקלים מתקדמת, מערכת פיקוד בהפעלה קולית, עיסוי לאזור הגב והירכיים וכו'.
ישיבה נכונה באוטו – טיפים והמלצות
דיפרנציאל
דיפרנציאל שומר על חלוקת מומנט כוח שווה ודואג לפיצוי על הפרש מהירויות בעת פניה של הרכב כאשר הגלגל הקרוב למרכז הפנייה עושה דרך קצרה יותר ומסתובב במהירות נמוכה יותר. ברכב בעל הנעה קידמית נמצא הדיפרנציאל בין זוג הגלגלים הקידמיים וברכב בעל הנעה אחורית הוא נמצא באמצע בין זוג הגלגלים האחוריים. ברכב עם הנעה כפולה הדיפרנציאל נמצא גם בין הסרן הקידמי לאחורי, ומאפשר חלוקה של כוח המנוע בין שני הסרנים, ומאפשר לשני הגלגלים להסתובב במהירות שונה כדי להשלים את הפנייה. ברכבי שטח מסוימים ניתן לנעול דיפרנציאלים כדי לספק כוח לגלגל עם האחיזה בקרקע.