accessibility

אביזרי בטיחות לרכב

יש אביזרי בטיחות לרכב המחויבים עפ"י חוק ויש כאלה שפשוט לא כדאי לוותר עליהם

אביזרי בטיחות לרכב חיוניים לשמירה על חייהם של הנהג והנוסעים, כמו גם על בטיחות הולכי רגל ונוסעים בכלי רכב אחרים בסביבה. חלק מאביזרי הבטיחות כבר הפכו לסטנדרט וחלקם מחויבים עפ"י חוק. סקירה

מאת: צוות כלמוביל

אביזרי בטיחות לרכב

חלק מהאביזרים מחויבים על פי חוק, אין לנסוע בלעדיהם והימצאותם ברכב אמורה להיבדק בכל מבחן רישוי שנתי (טסט). בין אביזרי בטיחות אלה ניתן למנות את חגורות הבטיחות, משולש אזהרה ואפוד זוהר. מטף כיבוי וערכת עזרה ראשונה אינם מחויבים להחזקה ברכב על פי חוק (ברכב פרטי), אך משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ממליצים עליהם.

מערכות אביזרי בטיחות לרכב ומנגנונים נוספים שהוכחו כמצילי חיים או כתורמים משמעותית לבטיחות האקטיבית והפסיבית של הרכב: מערכת למניעת נעילת גלגלים(ABS), מערכת למניעת החלקת גלגלים, כריות אוויר, קדם מותחן לרצועות בטיחות, הגה קורס, משענות ראש אקטיביות, קורות הגנה בדלתות, מכסה מנוע אקטיבי, מובילאיי לשמירת מרחק ומניעת סטיה מנתיב הנסיעה, חיישני רוורס, מצלמת רוורס ועוד. רובם כבר משולבים בכלי רכב שיוצרו בעשורים האחרונים, חלקם נדרשים עפ"י חוק.

הכירו כמה מאביזרי הבטיחות החשובים ביותר:

חגורות בטיחות
חגורות בטיחות לרכב נועדו להציל חיים ולהפחית את הפגיעה בנוסעים במקרה של תאונה. החוק מחייב לחגור חגורת בטיחות בכל כלי רכב פרטי החל משנת ייצור 1987, מלפנים ומאחור ובכל נסיעהולו הקצרה ביותר.
ילדים עד גיל 8 יש לחגור באמצעות התקני ריסון מיוחדים המקובעים לרכב ומותאמים למידותיהם דוגמת סל-קל (לתינוקות עד גיל שנה), כסא בטיחות (גילאי שנה עד שלוש) או בוסטר (גילאי שלוש עד שמונה).
קראו עוד על חגורות בטיחות ברכב

אפוד זוהר
חובה עפ"י חוק להחזיק ברכב אפוד זוהר והימצאותו נבדקת בכל מבחן רישוי (טסט) שנתי. את האפוד יש להחזיק בתוך תא הנוסעים כאשר הוא מקופל ונמצא בהישג יד.
על הנהג ללבוש את האפוד ביציאה מהרכב בדרך בין עירונית כאשר הוא עוצר מכל סיבה שהיא (תקלה, קריאה לעזרה וכד') במקום שאיננו מיועד לעצירה ממושכת, דוגמת שולי הדרך, תחנות הסעה וכו'.
מטרת האפוד הזוהר היא הגברת הנראות של הנהג ביום ובלילה, וסימן אזהרה עבור עוברי הדרך האחרים להאט ולעקוף בזהירות את הרכב והנהג.

משולש אזהרה
החזקת משולש אזהרה ברכב מחויבת גם היא על פי חוק, וזאת כדי להגן על חיי הנוסעים ברכב שנאלץ לעצור בשולי דרך בין עירונית. משולש תקני צריך להיות בצבע אדום, עשוי מחומר מחזיר אור ובעל מתקן "רגל" להצבתו על הכביש.
את המשולש יש להציב לאחר שלובשים את האפוד הזוהר. בעת הצבתו יש לוודא כי הוא נראה ממרחק של כ-100 מטר.
בעשורים האחרונים כלי רכב מכל היצרנים כבר מצוידים במשולש אזהרה כחלק מהמפרט. כאשר רוכשים רכב חדש או משומש, חובת הנהג לוודא כי קיים משולש אזהרה תקין ברכב.

כריות אוויר
הכריות נועדו לשמש כחיץ בין הנהג והנוסעים לבין ההגה, השמשות וחלקים קשיחים אחרים ברכב במקרה של תאונה או התהפכות. בדומה לחגורות, כריות אוויר נחשבות לאמצעי בטיחות בסיסי שמותקן ע"י היצרנים בכלי רכב מהשנים האחרונות.
המכוניות נבדלות במספר הכריות המותקן בהן: מכרית אחת שמיועדת לנהג בלבד, ועד שבע כריות שמיועדות להגנה על הנהג והנוסעים, כולל כריות צד.

הכרית מתנפחת לאחר שהחיישנים המיוחדים זיהו פגיעה בגוף הרכב: זוהי למעשה הצתה של גז מיוחד שמשתחרר בלחץ גבוה לתוך מעטפת הפלסטיק של הכרית. בשל סכנת פגיעה מהכרית עצמה, יש לבדוק היטב בכל רכב מהו המרחק המומלץ בין לוח המחוונים לכיסא, ובשום אופן לא להושיב תינוקות בכיסא הנוסע לפני שמנטרלים את כרית האוויר בצד זה.

מטף כיבוי
סכנת התלקחות ברכב אינה דבר נדיר – מספיק שתתרחש התחממות יתר, תאונה שתגרום לדליפת דלק או התלקחות בפנים הרכב כתוצאה מבדל סיגריה תועה. מטף כיבוי ברכב יכול להציל את המצב ולצמצם נזק במהירות. אמנם אין חובה להחזיק מטף כיבוי ברכב שאינו רכב הסעות (מוניות ואוטובוסים), משאית או רכב ביטחון, אך מומלץ מאוד.

ערכת עזרה ראשונה
גם אם אין לכם הכשרה מתאימה, ערכת עזרה ראשונה בסיסית ברכב יכולה לסייע לכם להציל חיים בעת הצורך. החזקת ערכה כזו מחויבת על פי חוק ברכבי ביטחון, הסעות (מוניות ואוטובוסים) ומשאיות, אולם מומלץ להחזיק ערכת עזרה ראשונה גם ברכב פרטי.

מומלץ להתעדכן מעת לעת אודות התפתחויות בתחום אביזרי בטיחות לרכב ובגאדג'טים שונים התורמים לשיפור רמת הבטיחות.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
אביזרי בטיחות לרכב
בטיחות פסיכולוגית
מחשבה רבה מושקעת בתכנון הרכב ובעיקר בסביבת הנהג מתוך מטרה לשמור על ערנות מתמדת של הנהג בעיקר בנסיעות ארוכות. שילוב של מערכות ואביזרים שונים, יכולים לתמוך ביצירת סביבת הנהיגה הרצויה. דוגמאות: מושב מתכוונן בהתאם לזווית הפניה, מערכת בקרת אקלים מתקדמת, מערכת פיקוד בהפעלה קולית, עיסוי לאזור הגב והירכיים וכו'.
אביזרי בטיחות לרכב
דיפרנציאל
דיפרנציאל שומר על חלוקת מומנט כוח שווה ודואג לפיצוי על הפרש מהירויות בעת פניה של הרכב כאשר הגלגל הקרוב למרכז הפנייה עושה דרך קצרה יותר ומסתובב במהירות נמוכה יותר. ברכב בעל הנעה קידמית נמצא הדיפרנציאל בין זוג הגלגלים הקידמיים וברכב בעל הנעה אחורית הוא נמצא באמצע בין זוג הגלגלים האחוריים. ברכב עם הנעה כפולה הדיפרנציאל נמצא גם בין הסרן הקידמי לאחורי, ומאפשר חלוקה של כוח המנוע בין שני הסרנים, ומאפשר לשני הגלגלים להסתובב במהירות שונה כדי להשלים את הפנייה. ברכבי שטח מסוימים ניתן לנעול דיפרנציאלים כדי לספק כוח לגלגל עם האחיזה בקרקע.