accessibility

מצבר לרכב – איך קונים, איך שומרים ומתי מחליפים?

תחזוקה נכונה של מצבר לרכב יכולה להאריך את חיי המצבר, המספק את האנרגיה החשמלית למכונית

מהו אורך החיים של מצבר רכב, מהם הגורמים המשפיעים על תקינות המצבר, מתי צריך להחליף ואיך מאריכים את חיי המצבר וחוסכים כסף? איך בוחרים מצבר מתאים?

מאת: צוות כלמוביל

מצבר לרכב

נכנסתם לאוטו כדי לנסוע לעבודה, הנעתם – וכלום לא קרה? המחשבה הראשונה שתעבור בראשכם, כנראה, היא "הלך המצבר", ובמרבית המקרים הערכה זו תתגלה כנכונה. לעתים, טעינת מצבר באמצעות כבלים תעזור לרכב להתניע – ולו באופן זמני – אך בחלק מהמקרים גם טעינה לא תעזור, ותיאלצו לרכוש מצבר חדש.

נעים להכיר: המצבר שלכם
המצבר הוא הסוללה המספקת את האנרגיה החשמלית למכונית ובלעדיו היא אינה יכולה להתניע. אורך חיי מצבר עומד על שנתיים עד חמש שנים בממוצע, והוא נקבע לפי מתח הטעינה שהמצבר מקבל מהאלטרנטור (מחולל זרם חילופים) – כך שמתח טעינה נמוך מדי או גבוה מדי יכול לקצר את חיי המצבר.
תחזוקת מצבר נכונה אמנם יכולה להאריך את חייו, אך יש לקחת בחשבון עלויות החלפת מצבר מדי כמה שנים.

עיקרי תחזוקה של מצבר רכב
כדי לשמור על תקינות המצבר מומלץ לבקר במרכז שירות מורשה של היבואן אחת לכמה חודשים כדי לוודא שהמצבר אכן מקבל את מתח הטעינה לו הוא זקוק. מכוניות שלא נמצאות בשימוש יומיומי, כדאי להתניע מדי פעם מכיוון שהמצבר מתמלא כאשר הרכב מונע. אם הרכב לא מונע תקופה ארוכה יש לנתק את המצבר, ואם מדובר בתקופה ארוכה מאד (ארבעה-חמישה חודשים ומעלה) כדאי להוציאו מתא המנוע ולאחסנו במקום קריר ויבש.

מצבר "רטוב" ומצבר "יבש"
שמירת מצבר ובקרה על מצבו יכולה להיעשות גם על ידי בדיקה שגרתית של הנהג עצמו. למצברים הנקראים "מצברים רטובים" יש פקקי פלסטיק שאותם יש לפתוח אחת לכמה שבועות ולבדוק את מפלס הנוזל, שמורכב ממים מזוקקים וחומצה גופרתית. מפלס הנוזל חייב לכסות את הלוחות שבמצבר – אך לא מעבר לכך. אם חסר נוזל, יש להוסיף מים מזוקקים למצבר (ולא מים מינרלים או מי ברז).
במצברים שבהם אין פקקים("מצברים יבשים") יש ברוב המקרים חלונית אינדיקציה המשנה את צבעה אם המצבר מתחיל להיחלש. כמו כן מומלץ לנקות באמצעות מים חמים את המגעים בנקודות החיבור של המצבר (מינוס ופלוס) ובחורף לרסס מעט שמן בנקודות אלה.

כיצד מזהים מתי המצבר זקוק להחלפה?
כאשר הרכב לא מניע או מניע בקושי, כששומעים בעת ההנעה רעש של תקתוקים, או רעש של ניסיון התנעה, או כאשר בעת הדלקת המזגן או האורות, התאורה בלוח השעונים מתעמעמת.

איך בוחרים מצבר?
המלצות לרכישת מצבר, כזה שיתאים בגודל וביכולת ההתנעה והקיבולת למכונית שלכם, תוכלו לקבל ממרכז השירות המורשה של היבואן.

העדיפו מצבר מיצרן מוכר, כזה שלא עמד על המדף זמן רב (יש לבדוק את תאריך הייצור), והעדיפו מצבר שמתאים למזג האוויר בארץ (מצבר שבו איבוד המים בינוני, אבל העמידות בפריקה ובחום גבוהה).

בדקו לפני הרכישה כמה חודשי אחריות מגיעים לכם וכמובן ודאו שאתם מקבלים תעודת אחריות.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
בלימת מנוע
בלימת מנוע מאפשרת להאט את הרכב תוך שימוש בכוח מנוע בלבד. האטת הרכב באמצעות מערכת בלימת המנוע מונעת שימוש מוגבר בבלמים. המערכת נכנסת לפעולה כאשר משחררים את דוושת הגז ומשלבים הילוך נמוך. בלימה זו נחשבת לאפקטיבית יותר ברכבים ידניים ונהגי המרוצים נוהגים להשתמש בה רבות. המערכת נמצאת גם במגוון רכבי שטח לבלימת הרכב בירידה במדרונים תלולים. בדגמי המשאיות נעשה שימוש משוכלל יותר לטובת בלימת הרכב ע"י סגירה חלקית של מערכת הפליטה, ובכך נוצרת התנגדות לתנועת המנוע.
זווית גלגול
כשהרכב נמצא בסיבוב, חוקי הפיזיקה מאלצים אותו לנטות על צדו. רמת הנטייה נקראת זווית גלגול וככל שהנטייה חזקה יותר זווית הגלגול גדולה יותר. רכבים בעלי מתלים רכים בבסיסם וכאלה שלוקים בכיול שלדה פחות מוצלח יטו לזווית גלגול גדולה יותר. רכבים קשיחים וספורטיביים יותר אמנם יהיו פחות נוחים אבל גם יתגאו בזוויות גלגול שטוחות יותר.
גיר רובוטי
למעשה מדובר בתיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד אוטומטי ומערכת "רובוטית" שמחליפה את ההילוכים בפועל. כלומר מבחינת הנהג אין צורך להחליף הילוכים, אולם זוהי בכל זאת מערכת ידנית בבסיסה לכן היא מצריכה מעורבות של הנהג על מנת לשמור על נסיעה חלקה ונעימה. לצורך כך רצוי שהנהג ירפה מהלחץ על דוושת התאוצה עם כל החלפת הילוך, ממש כמו בנהיגה בגיר ידני רק ללא הצורך ללחוץ על המצמד. בגיר רובוטי ניתן גם להחליף את ההילוכים באופן ידני בעזרת ידית ההילוכים (בדומה לתפעול טיפטרוניק – פרטים בהמשך) או בעזרת פקדים משני צדי ההגה.
HardTop-רכב עם גג קשיח
יש מגוון גגות רכב וכאשר מחליטים על רכישת רכב עם גג נפתח ניתן לבחור בין רכב עם גג קשיח HardTop לגג קשיח נפתח או גג מבד רך Soft top. רכב עם גג קשיח מתקפל מאפשר ליהנות מכל היתרונות של רכב עם גג חזק והפיכתו בתוך מספר שניות לרכב עם גג פתוח המאפשר ליהנות מהאוויר הפתוח. גג קשיח נועד להעניק ביטחון רב כנגד נזקים העלולים להגרם לגג מבד רך כמו ברזנט או סוג אחר.