accessibility

תחזוקת צמיגי רכב חשובה לבטיחות

מידע חשוב בנושא תחזוקת צמיגי רכב שיבטיח את תקינות הצמיגים לאורך כל השנה

כמה חשובה תקינות צמיגי הרכב לנוחות, לבטיחות ולצריכת הדלק? איך לבדוק את תקינות הצמיגים? מתי לבדוק לחץ אוויר? מתי להחליף? מה כדאי לדעת לפני שמחליפים צמיגים? מדריך מקוצר לתחזוקת צמיגי המכונית

מאת: צוות כלמוביל

Tire_Maintenance_article

למודעות בנושא תחזוקת צמיגי רכב חשיבות בטיחותית רבה. בדיקת תקינות הצמיגים נעשית בדרך כלל לקראת החורף, אז הכבישים רטובים מהגשם ותנאי הנהיגה קשים יותר, אך מומלץ להקפיד על תקינות צמיגים לאורך כל השנה.

קודם כל, לחץ אוויר בהתאם להוראות היצרן

תחזוקת צמיגי רכב מתחילה בהקפדה על לחץ האוויר בצמיגים. הקפידו לבדוק את לחץ האוויר בגלגלים אחת לשבוע, כשהצמיג קר.

לחץ האוויר בצמיג צריך להיות בהתאם להוראות היצרן. לחץ אוויר נמוך מדי מגדיל את הסיכון לאובדן אחיזה בכביש ושליטה בהגה. בנוסף, צריכת הדלק של המכונית עולה כאשר לחץ האוויר בגלגלים נמוך, וחיי הצמיג מתקצרים. גם מהירות גבוהה מדי משפיעה על אורך חיי הצמיג.

 

צריכים להחליף צמיג? 10 דברים שחשוב לדעת

  1. כאשר מתעורר הצורך בהחלפת צמיגים, אם כתוצאה מפנצ'ר או כתוצאה משחיקה, העדיפו לרכוש צמיגים חדשים, או לפחות כאלו בני פחות משנה. תאריך הייצור של הצמיג מוטבע עליו בארבע ספרות, למשל 1314, פירושו שהצמיג יוצר בשבוע ה-13 בשנת 2014.
  2. החלפת צמיגים ישנים בצמיגים חדשים ששכבו במחסן זמן רב אינה מומלצת, כי לא ניתן לדעת באילו תנאים הוחזקו הצמיגים והאם נחשפו לתנאי מזג אוויר שפגעו באיכותם. לכן, חשוב לוודא מתי יוצרו הצמיגים שרכשתם.
  3. אם בכל זאת החלטתם לרכוש צמיגים משומשים, דרשו מהמוכר אחריות על הצמיגים, תוך ציון סוג הצמיג, מידותיו, ותאריך הייצור.
  4. בכל מקרה של קניית צמיגים, חדשים או משומשים, הקפידו לדרוש תעודת אחריות.
  5. כאשר מחליפים צמיגים חשוב להקפיד שיהיו אלו צמיגים מותאמים למידות שעליהן המליץ יצרן הרכב.
  6. לא מומלץ להשתמש בצמיגים של יצרנים שונים (גם כאשר המידות והסוג זהים), או של יצרנים לא מוכרים.
  7. רצוי להחליף צמיגים בצמדים, כאשר את הצמיגים החדשים יותר כדאי לשים בחלק האחורי של המכונית.
  8. מומלץ להעביר מדי פעם צמיגים קדמיים אחורה, ולהיפך, בעיקר כאשר מדובר ברכב עם הנעה קדמית, אך גם ברכב עם הנעה כפולה. כמובן, במידה שמידות הצמיגים לפנים ומאחור זהות.
  9. הקפידו על איזון הצמיגים. כאשר מחליפים צמיג אחד יש לאזן את השני בהתאמה.
  10. בכל מקרה, גם אם נסעתם מעט קילומטרים יחסית ובצורה רגועה ובטוחה, כדאי להחליף צמיגים אחת ל- 3-4 שנים.

היזהרו מצמיגים יבשים

אחת לתקופה, בדקו את מידת היובש והשחיקה של הצמיגים. צמיג יבש ושחוק מאבד מאחיזתו בכביש, ועשוי אף להיקרע באמצע נסיעה – זוהי סכנת חיים של ממש. סימנים לשחיקה של הצמיג הם למשל עומק החריצים (על החריצים להיות עמוקים מ-2.5 מ"מ). בנושא  יובש הצמיגים, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך ואמין, כיוון שלא תמיד ניתן לזהות צמיג שהתייבש.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
בלימת מנוע
בלימת מנוע מאפשרת להאט את הרכב תוך שימוש בכוח מנוע בלבד. האטת הרכב באמצעות מערכת בלימת המנוע מונעת שימוש מוגבר בבלמים. המערכת נכנסת לפעולה כאשר משחררים את דוושת הגז ומשלבים הילוך נמוך. בלימה זו נחשבת לאפקטיבית יותר ברכבים ידניים ונהגי המרוצים נוהגים להשתמש בה רבות. המערכת נמצאת גם במגוון רכבי שטח לבלימת הרכב בירידה במדרונים תלולים. בדגמי המשאיות נעשה שימוש משוכלל יותר לטובת בלימת הרכב ע"י סגירה חלקית של מערכת הפליטה, ובכך נוצרת התנגדות לתנועת המנוע.
זווית גלגול
כשהרכב נמצא בסיבוב, חוקי הפיזיקה מאלצים אותו לנטות על צדו. רמת הנטייה נקראת זווית גלגול וככל שהנטייה חזקה יותר זווית הגלגול גדולה יותר. רכבים בעלי מתלים רכים בבסיסם וכאלה שלוקים בכיול שלדה פחות מוצלח יטו לזווית גלגול גדולה יותר. רכבים קשיחים וספורטיביים יותר אמנם יהיו פחות נוחים אבל גם יתגאו בזוויות גלגול שטוחות יותר.
גיר רובוטי
למעשה מדובר בתיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד אוטומטי ומערכת "רובוטית" שמחליפה את ההילוכים בפועל. כלומר מבחינת הנהג אין צורך להחליף הילוכים, אולם זוהי בכל זאת מערכת ידנית בבסיסה לכן היא מצריכה מעורבות של הנהג על מנת לשמור על נסיעה חלקה ונעימה. לצורך כך רצוי שהנהג ירפה מהלחץ על דוושת התאוצה עם כל החלפת הילוך, ממש כמו בנהיגה בגיר ידני רק ללא הצורך ללחוץ על המצמד. בגיר רובוטי ניתן גם להחליף את ההילוכים באופן ידני בעזרת ידית ההילוכים (בדומה לתפעול טיפטרוניק – פרטים בהמשך) או בעזרת פקדים משני צדי ההגה.
HardTop-רכב עם גג קשיח
יש מגוון גגות רכב וכאשר מחליטים על רכישת רכב עם גג נפתח ניתן לבחור בין רכב עם גג קשיח HardTop לגג קשיח נפתח או גג מבד רך Soft top. רכב עם גג קשיח מתקפל מאפשר ליהנות מכל היתרונות של רכב עם גג חזק והפיכתו בתוך מספר שניות לרכב עם גג פתוח המאפשר ליהנות מהאוויר הפתוח. גג קשיח נועד להעניק ביטחון רב כנגד נזקים העלולים להגרם לגג מבד רך כמו ברזנט או סוג אחר.