accessibility

בחירת רכב בהתאמה אישית

שלב ראשון בבחירת רכב בהתאמה אישית הוא הכרת השיקולים המרכיבים את ההחלטה

קניית רכב היא אחת הרכישות המשמעותיות עבור כל צרכן. כלי רכב היא מוצר מורכב שמשמש אותנו באופן יומיומי למגוון צרכים ומשימות, ומחירו מהווה הוצאה כבדה. לבחירת רכב בהתאמה אישית יש, באופן טבעי, חשיבות גבוהה במיוחד

מאת: צוות כלמוביל

בחירת רכב מושפעת מגורמים רבים: המידע הרב הקיים באינטרנט,המלצות חברים ובני משפחה, תדמיות ועוד. כל זה עלול לבלבל ולהפוך את התהליך כולו למתיש וארוך. לכן, שלב ראשון בבחירת רכב בהתאמה אישית הוא הכרת השיקולים המרכיבים את ההחלטה.

מה ייעוד הרכב?
האם הרכביועד לשימוש יומיומי? מי אמור לנסוע בו? מה המרחק אותו הוא אמור לגמוא מדי יום? האם יש בעיניכם משמעות לתדמית המותג? התשובות לשאלות אלו עשויות לעזור למקד את הבחירה ולעזור לכם להחליט אם אתם מעוניינים ברכב משפחתי, רכב שטח, רכב עירוני, רכב יוקרה, רכב ספורט, מיני או רכב גדול.

מי ייסע ברכב?
אם אתם מטיילים הרבה, סביר להניח שתזדקקו למכונית עם תא מטען רחב יחסית. אם יש לכם תינוק, עליכם לבדוק האם תא המטען מספיק לאחסון עגלה. כאשר יש יותר מילד אחד כדאי לבדוק האם יש די מקום מאחור למושבי הבטיחות.

מה התקציב העומד לרשותנו?
לגובה התקציב חשיבות גבוהה בתהליך של בחירת רכב בהתאמה אישית. כאשר נדע מה המחיר אותו אנו יכולים או מוכנים לשלם, נוכל לבחור רכב מתאים ביתר קלות. כדאי לבדוק מראש מהו ההון העצמי שעומד לרשותנו, והאם נרצה להשתמש בכולו או להגדיל את תקציב הרכישה בעזרת פתרונות מימון. פתרונות אלו זמינים כאשר רוכשים רכב אצל היבואן, כך שניתן להגיע להחזר חודשי משתלם וליהנות מרכב חדש יותר.

שיקול כלכלי נוסף שיש לקחת בעת קניית רכב חדש, הוא ירידת ערך. ירידת ערך של רכב חדש אמנם גדולה יותר, אך אם היא מתפרסת על פני השנים בהן המכונית משרתת אותנו, בתוספת ההנאה מהאחריות של יבואן ושקט נפשי, זה בהחלט עשוי להשתלם.

מה צפי הנסועה החודשית?
רכב בהתאמה אישית כולל גם את סעיפי ההוצאות השוטפות והתחזוקה. נסו לחשב את צפי הנסועה (קילומטרז') החודשית שלכם. התשובה תעזור לכם להחליט עד כמה חשוב לכם רכב חסכוני בצריכת הדלק, ואולי אף תשקלו רכב בעל נפח מנוע צנוע יותר או רכב היברידי.

איפה מחפשים מידע?
שלושה מעגלי מידע מרכזיים ישמשו אותנו למשימה זו: המעגל הפרטי של המשפחה והחברים, תחקיר עצמאי באינטרנט ומידע של יבואני הרכב. להשוואה בין כלי רכב ניתן להיעזר באתרי האינטרנט של היבואנים, בביקורות שפורסמו על כלי הרכב על ידי אנשי מקצוע ובלוחות מקוונים.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

מותגי הרכב הפרטי של כלמוביל

מותגי הובלה והסעים

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
רכבי 4×4
(4X4 (4MATIC All wheel drive – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש שם מיועדת בעיקר לשפר את אחיזת הכביש. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת, אך צריכת הדלק גבוהה יותר. לרכבים פרטיים שלא מיועדים לנסיעה בשטח, מומלץ בעיקר למדינות גשומות ומושלגות.
רכבי AWD
(AWD (all wheel drive ו-4WD – מערכת הנעה הידועה בשם "ארבע על ארבע" הכלולה לרוב ברכבי פנאי ושטח וגם בדגמי כביש מסוימים. בניגוד למרבית המכוניות בהן רק 2 גלגלים מעבירים את כוח המנוע לגלגלים, במכוניות המצוידות במערכת זו ארבעת הגלגלים מונעים בו-זמנית והתוצאה היא אחיזה משופרת אך צריכת הדלק גבוהה יותר. מומלץ במיוחד במדינות גשומות ומושלגות.
גג שמש (Sunroof)
גג שמש מאפשר פתיחה חלקית של גג הרכב. דגמי מרצדס מאפשרים לבחור בין גג שמש רגיל, שבו חלק ממכלול הגג האטום עשוי זכוכית ומאפשר פתיחה וגג שמש פנוראמי, שמאפשר פתיחה חלקית מגג זכוכית שקוף של כל הרכב. בנוסף, קיימים סוגי גגות מתקדמים כגון: גג המשנה את עוצמת חדירת קרני השמש ע"י שינוי בגוון הגג, גג סולאריהמייצר חשמל טבעי ומאפשר הפעלת מאוורר פנימי ששומר על זרימת האוויר בתוך חלל תא הנוסעים, גם כאשר הרכב חונה.
שאסי
המילה שאסי, שהשתרשה בלקסיקון הרכב המשומש לדורותיו, הגיעה מן השפה הצרפתית (Chassis), ופירושה הוא שלדת הרכב. השלדה, כשמה, היא מסגרת השלד או בסיס הרכב, כלוב פלדה אליו מחוברים שאר חלקי המרכב: הכנפיים, הדלתות, מכסה המנוע, המתלים וכן הלאה. מעבר לתפקיד השלד המרכזי יש לשלדה תפקיד בטיחותי חשוב בהגנה על תא הנוסעים במקרה תאונה או התהפכות – ספיגת המכה והפחתת עוצמת המעיכה. מכה בשאסי כתוצאה מתאונה משמעותה נזק משמעותי ברכב, פגיעה בבטיחות והורדת ערך המכונית. הנזק עשוי להתבטא בפגיעה ביציבות המכונית (כתוצאה מתזוזה בסרנים), בשחיקה לא אחידה בצמיגים לאורך זמן וכמובן בעמידותה במקרה של תאונה נוספת. למרות שלא כל הפגיעות בשאסי הן חמורות באותה מידה, פגיעה בשלדה משמעותה ירידת ערך אוטומטית, וקונים פוטנציאליים יירתעו מרכישת מכונית משומשת עם פגם זה. כאשר שוקלים לקנות רכב משומש שעבר תאונה קשה והוחזר לכביש, חובה להיוועץ בשמאי מוסמך להערכת עומק הפגיעה.