accessibility

בדיקת שעבוד רכב – 7 דברים שכדאי לדעת

כדי לוודא שרוכשים רכב משומש נקי מעיקולים ושעבודים מומלץ לבצע בדיקת שעבוד רכב. 7 טיפים לדרך:

רכישת רכב משומש כשהוא משועבד או שיש עליו עיקול עלולה להיות סיכון כספי. איך בודקים אם הרכב משועבד? מדוע בדיקה במשרד הרישוי לא תמיד מספיקה? מה היתרון של בדיקה בדואר? איך מבטלים את השעבוד? 7 טיפים לבדיקת שעבוד רכב

מאת: צוות כלמוביל

בדיקת שעבוד רכב

 1. שעבוד של רכב מתבצע בדרך כלל כנגד חוב כספי, במרבית המקרים לבנקים או למוסדות פיננסיים אחרים, אך קיימים גם גורמים נוספים לרישום שעבוד. כאשר קונים רכב חשוב לוודא כי מקבלים אותו נקי משעבודים. לפני הקנייה מומלץ לבצע בדיקה לגבי שעבוד או עיקול של הרכב
 1. באמצעות בדיקת שעבוד הרכב ניתן לגלות האם יש על הרכב עיקול או שעבוד. דו"ח הבדיקה מציג את שמות הגופים הממשכנים או הגופים לטובתם רשום העיקול. נתון זה מאפשר לפנות לגופים לצורך הסרת השעבוד או העיקול.
  יש מקרים בהם רכבים משועבדים לבנקים כנגד הלוואה שכבר נפרעה ולכן ניתן להסדיר את הנושא לפני העברת הבעלות ולקנות את הרכב נקי וללא חשש משעבוד מפתיע.
 1. את הבדיקה ניתן לבצע במשרד הרישוי, ברשם המשכונות (באמצעות אתר האינטרנט), בסניפי הדואר או באמצעות חברות פרטיות המציעות שירות בדיקת שעבוד רכב תמורת תשלום.
 1. רוב משכוני ושעבודי הרכב אינם מופיעים במאגר של משרד הרישוי ולכן חשוב לבצע בדיקה מקיפה הכוללת את המאגר המעודכן של רשם המשכונות בו יש חובת רישום.
  מאגר המשכונות הממוחשב של רשם המשכונות במשרד המשפטים מתעדכן מדי שעתיים וניתן לקבל את הדו"ח לפי מספר הרישוי של הרכב או באמצעות מספר תעודת הזהות של בעל הרכב.
 1. רבים בוחרים בשירות באחד מסניפי הדואר מכיוון שאת העברת הבעלות נהוג לבצע בדואר, וכך במקום לערוך בדיקה כפולה במשרד הרישוי ורשם המשכונות מקבלים שירות מקיף ומהיר בדואר.
 1. ניתן לגשת לאחד מסניפי משרד הרישוי עם רישיון נהיגה ותעודת זהות של בעל הרכב ולבצע בדיקת שעבוד רכב במקום.
  אפשרות נוספת היא לשלוח פקס למשרד הרישוי עם הטפסים הבאים:
  בקשה לבירור שעבוד כלי רכב, צילום רישיון רכב וצילום של תעודת הזהות של בעל הרכב. מספר הפקס: 5027640- 03.

רישום שעבוד רכב או ביטול הרישום מבוצע לרוב על ידי הגורם המשעבד (לדוגמה, בנק). רישום שעבוד במשרד הרישוי לטובת גורמים שאינם קשורים למחשב משרד התחבורה נעשה ע"י בעל הרכב או נציג מטעמו. כדי לבטל שעבוד נדרש בעל הרכב, או נציג מטעמו, להגיע למשרד הרישוי עם תעודת זהות, רישיון רכב והסכמה (מסמך חתום בחותמת החברה) לביטול השעבודמאתהגורםהמשעבד.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

קבל הצעת טרייד אין

 • ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם ל מדיניות הפרטיות
 • שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
קבוצות זיהום של רכבים
קבוצות זיהום ("ציון ירוק"): "ציון ירוק" מהווה מדד משולב המשקף את העלויות החיצוניות (שכלל הציבור נושא בהן) הנוצרות עקב פליטת המזהמים מהרכב. בהתאם ל"ציון הירוק" חולקו כלי הרכב ל-15 קבוצות, ולכל קבוצה נקבעו תמריצי מס בצורה של שיעורי מס קניה מופחתים- לכלי רכב נקיים או בעלי הנעה אלטרנטיבית (כדוגמת רכב חשמלי או רכב היברידי) ומנוהלת הטבת מס קצובה (בש"ח) ביחס לסכום מס הקניה הרגיל המוטל על הרכב. ה"ציון הירוק" נקבע על פי נוסחה הכוללת את ממצאי פליטות המזהמים שנתקבלו במבחני אב-הטיפוס. סוגי הפליטות הנכללים בחישוב ה"ציון הירוק" הם: תחמוצות חנקן (NOX), פחמן חד חמצני (CO), פחמימנים (HC), חלקיקים (PM), פחמן דו-חמצני (CO2).
ECM
ראשי תיבות של Electronic Control Module, יחידה אלקטרונית הכוללת מיקרו בקר ותפקידה לשלוט במגוון מערכות ברכב, ביניהן: ABS, כריות אוויר ועוד.
בלם דיסק
בלם דיסק יעיל יותר מבלמי התוף ואינו אוגר מים וחום ובלימתו חזקה וטובה יותר מבלמי תוף. הבלם בנוי מדיסק עגול המחובר לגלגל והבלם מסתובב עם הגלגל באותה המהירות. הבלם בא במגע טוב עם האוויר שסביבו ולכן ממעט להתחמם. בלמי דיסק הם הנפוצים כיום בקרב יצרני הרכב. מערכת בלמים עם דיסק כוללת קאליפר ובתוכו רפידות הבלם. בזמן הבלימה מכווץ הקאליפר את הרפידות כנגד הדיסק והחיכוך הנוצר גורם להאטת הרכב.
בדיקת שעבוד רכב – 7 דברים שכדאי לדעת