accessibility

העברת בעלות על רכב

שלב אחרון ברכישת רכב משומש הוא העברת בעלות על הרכב במשרד הרישוי. כל מה שצריך לדעת

רכשתם מכונית משומשת? נותר רק להעביר את הבעלות לידיכם. מי אחראי, איפה עושים את זה, מה צריך להביא, איך זה עובד, איך משלמים ומי צריך להיות נוכח? מדריך מהיר להעברת בעלות

מאת: צוות כלמוביל

העברת בעלות על רכב

לקראת העברת בעלות על רכב משומש חייבים להשלים את כל שאר שלבי תהליך רכישת הרכב . אחרי בדיקה לפני קנייה, ובדיקות שעבוד ועיקולים, מסכמים את המחיר, את תנאי ואופן התשלום וחותמים על הסכם מכר שכולל את ההתחייבויות ההדדיות.

העברת בעלות: מי אחראי על ביצועה?

על פי תקנות התעבורה, ועל פי הוראות משרד התחבורה, הגורם האחראי על רישוי רכב בישראל, האחריות לביצוע העברת בעלות על רכב היא של הבעלים הרשום (המוכר). עם זאת, רבים מהמוכריםוהקונים מחלקים ביניהם את העלות.
לביצוע העברת בעלות נדרשת נוכחות של צד אחד, בתנאי שהוא מצויד בייפוי כוח רשמי (טופס של משרד התחבורה) ובתעודת הזהות (המקורית) של הצד השני.

איפה מבצעים העברת בעלות?

העברת הבעלות מתבצעת ברוב המקרים בסניפי רשות הדואר. חפשו באתר רשות הדואר באינטרנט את רשימת הסניפים שמחוברים למחשבי רשות הרישוי. הסניפים האלו, ורק הם, יוכלו לבצע עבורכם העברת בעלות על רכב.
העברת בעלות על רכב מסוגים מסוימים יכולה להתבצע רק בנקודות קבלת הקהל של רשות הרישוי: מוניות, רכבי סיור ותיור, רכב מדברי, רכבי נכים, תיירים, דיפלומטים ועולים חדשים (אם העברת הידיים מתבצעת טרם סיום תקופת ההקלות במכס).
מקרים נוספים שבהם העברת בעלות מתבצעת במשרדי רשות הרישוי – העברות על פי צו בית משפט וגם העברת בעלות בירושה או מעיזבון.

מה צריך להביא?

לשם העברת הבעלות יש להגיע אל סניף הדואר עם תעודות הזהות של המוכר ושל הקונה ועם רישיון רכב תקף. בעזרת המסמכים הללו יזהו פקידי הדואר את המוכר, את הקונה ואת הרכב.
לקונה כדאי להביא את כל פרטי הרכב – הדגם המסוים, מספר הרישוי, רמת הגימור וכד' – וזאת כדי שניתן יהיה לוודא שהעברת הבעלות מתבצעת בדיוק על הרכב שאותו בדקתם ובחרתם.
נוסף על תעודות זהות ורישיונות, נדרש כמובן להביא כסף לתשלום עמלת העברת בעלות, בהתאם לסיכום בין המוכר והקונה.

העברת בעלות על רכב: כיצד היא מתבצעת?

תהליך העברת בעלות בסניף הדואר נמשך מספר דקות בלבד. לאחר תשלום אגרת העברת בעלות, מתחברים מחשבי סניף הדואר למסוף של רשות הרישוי, ושם נבדק הרקע של הרכב.
בדרך כלל יזוהה קיומו של שיעבוד הרכב או עיקול שהוטל עליו. נוסף על כך נבדק אם קיימת מגבלה שאוסרת את מכירתו. יצוין שבדיקת השעבוד איננה הרמטית, ומוטב שהמוכר יתחייב בהסכם המכירה כי הרכב אינו משועבד ואינו מעוקל .

אם במחשבי רשות הרישוי והדואר לא התגלתה בעיה – יתקבל מיד אישור העברת בעלות על הרכב. הצדדים יקבלו לידיהם העתקים של אישור ההעברה והבעלים החדש יצרף את האישור לרישיון הרכב, כדי להוכיח שמעתה הרכב שלו.
את ביצוע התשלום על הרכב אפשר בהחלט לקיים במהלך העברת הבעלות בסניף הדואר, כך נמסרת הבעלות והמפתחות תמורת הצ'ק הבנקאי, הכסף המזומן או כל אמצעי תשלום אחר אשר סוכם בין המוכר לקונה.
ההכנה האחרונה של הרוכשים לנסיעה ברכב היא פוליסת ביטוח חובה.
האמור לעיל מהווה המלצה בלבד – ואינו בא במקום כללי הדין ותקנות התעבורה ואמצעי הזהירות הנדרשים בעת ביצוע עסקאות.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

קבל הצעת טרייד אין

  • ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם ל מדיניות הפרטיות
  • שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
קבוצות זיהום של רכבים
קבוצות זיהום ("ציון ירוק"): "ציון ירוק" מהווה מדד משולב המשקף את העלויות החיצוניות (שכלל הציבור נושא בהן) הנוצרות עקב פליטת המזהמים מהרכב. בהתאם ל"ציון הירוק" חולקו כלי הרכב ל-15 קבוצות, ולכל קבוצה נקבעו תמריצי מס בצורה של שיעורי מס קניה מופחתים- לכלי רכב נקיים או בעלי הנעה אלטרנטיבית (כדוגמת רכב חשמלי או רכב היברידי) ומנוהלת הטבת מס קצובה (בש"ח) ביחס לסכום מס הקניה הרגיל המוטל על הרכב. ה"ציון הירוק" נקבע על פי נוסחה הכוללת את ממצאי פליטות המזהמים שנתקבלו במבחני אב-הטיפוס. סוגי הפליטות הנכללים בחישוב ה"ציון הירוק" הם: תחמוצות חנקן (NOX), פחמן חד חמצני (CO), פחמימנים (HC), חלקיקים (PM), פחמן דו-חמצני (CO2).
ECM
ראשי תיבות של Electronic Control Module, יחידה אלקטרונית הכוללת מיקרו בקר ותפקידה לשלוט במגוון מערכות ברכב, ביניהן: ABS, כריות אוויר ועוד.
בלם דיסק
בלם דיסק יעיל יותר מבלמי התוף ואינו אוגר מים וחום ובלימתו חזקה וטובה יותר מבלמי תוף. הבלם בנוי מדיסק עגול המחובר לגלגל והבלם מסתובב עם הגלגל באותה המהירות. הבלם בא במגע טוב עם האוויר שסביבו ולכן ממעט להתחמם. בלמי דיסק הם הנפוצים כיום בקרב יצרני הרכב. מערכת בלמים עם דיסק כוללת קאליפר ובתוכו רפידות הבלם. בזמן הבלימה מכווץ הקאליפר את הרפידות כנגד הדיסק והחיכוך הנוצר גורם להאטת הרכב.
העברת בעלות על רכב