accessibility

בדיקת משכון לרכב – המדריך המהיר

מדוע חשוב לבצע בדיקת משכון לרכב וכיצד לבצע זאת נכון?

ניתן לרכוש רכב משומש שיש עליו משכון, אלא שמדובר בסיכון כספי לרוכש ומה גם שלא לבצע בו העברת בעלות כל עוד המשכון רשום. לכן מומלץ לבצע בדיקת משכון לרכב. מה ההבדל בין רכב פרטי לרכב חברה, היכן מבצעים את הבדיקה ועל מי האחריות לביצוע? מדריך מהיר

מאת: צוות כלמוביל

בדיקת משכון לרכב

בדיקת משכון לרכב (מכונה גם בדיקת שיעבוד) חשובה ומומלצת לפני קניית רכב משומש והעברת בעלות. הסיבה: ישנם כלי רכב משומשים המוצעים למכירה כאשר הם משועבדים כנגד הלוואה (ממושכנים). לעיתים רכבים אלו אינם מובאים לידיעת משרד הרישוי ועל כן אין להסתפק בבדיקה במשרד הרישוי. כאשר מדובר ברכב שהינו בבעלות חברה – הבדיקה צריכה להיעשות גם ברשם החברות, לפי מספר רישוי כלי הרכב ו/או תעודת זהות של המוכר. כאשר הרכב רשום על שם אדם פרטי הבדיקה צריכה להיעשות גם ברשם המשכונות.

היכן מבצעים את בדיקת משכון לרכב?

·         רשם המשכונות מציע עיון במאגר משכונות ממוחשב באתר האינטרנט של משרד המשפטים. יש להוריד תוכנה, להתקין אותה במחשב ולערוך חתימה אלקטרונית. עם סיום הבדיקה מקבלים מסמך מאושר עם חתימה מטעם רשם המשכונות. בדיקת משכון רכב באתר הרשם היא הזולה ביותר – עבור כל בדיקת משכון במאגר המקוון יש לשלם עשרה שקלים.
בדיקת משכון של רכב ברשם המשכונות מתבצעת על ידי הקלדת מספר הרישוי של כלי הרכב ותעודת הזהות של המוכר.

·         ניתן לבדוק משכון על כלי רכב באמצעות דואר ישראל (השירות כרוך בתשלום)

·         ישנן  חברות פרטיות המציעות שירות בדיקה ברשם המשכונות תמורת תשלום.

  • כמו כן ניתן לעיין במשכונות הרשומים על תושבי חוץ, תאגידי חוץ, תאגידים ישראלים ותאגידים על פי חוק.

האם ניתן לקנות רכב שיש עליו משכון?

ניתן לקנות רכב עליו רשום משכון, אך יש בכך סיכון – הקונה עלול לאבד את הרכב במידה שהשעבוד ימומש. לכן, מומלץ לדרוש מהמוכר להסיר את השעבוד על הרכב בטרם וכתנאי לקניה..

באחריות מי לבצע את בדיקת משכון לרכב?

הבדיקה היא באחריותו המלאה של הקונה ובנוסף לבדיקה ברשם המשכונות חשוב לבדוק עיקולים ושעבודים במאגרים אחרים כגון המאגר של משרד הרישוי.
המאגר של רשם המשכונות מתעדכן אחת לשעתיים ולכן ייתכנו עיכובים בין מאגר רשם המשכונות למידע המופיע באתר.

האם ישנה חשיבות לתאריך רישום הרכב?

בדיקת משכון לרכב שנרשם משנת 1995 ואילך מתבצעת באופן מקוון וניתן לקבל את המידע באופן מיידי. לרכב לפני 1994 יש לבצע באתר באמצעות מילוי טופס בקשה ואת המסמך מקבלים לפי בחירה בדואר, בפקס או בדואר אלקטרוני.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר

קבל הצעת טרייד אין

  • ידוע לי שהפרטים שמסרתי לעיל ייכללו במאגרי המידע של קבוצת כלמוביל בהתאם ל מדיניות הפרטיות
  • שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
קבוצות זיהום של רכבים
קבוצות זיהום ("ציון ירוק"): "ציון ירוק" מהווה מדד משולב המשקף את העלויות החיצוניות (שכלל הציבור נושא בהן) הנוצרות עקב פליטת המזהמים מהרכב. בהתאם ל"ציון הירוק" חולקו כלי הרכב ל-15 קבוצות, ולכל קבוצה נקבעו תמריצי מס בצורה של שיעורי מס קניה מופחתים- לכלי רכב נקיים או בעלי הנעה אלטרנטיבית (כדוגמת רכב חשמלי או רכב היברידי) ומנוהלת הטבת מס קצובה (בש"ח) ביחס לסכום מס הקניה הרגיל המוטל על הרכב. ה"ציון הירוק" נקבע על פי נוסחה הכוללת את ממצאי פליטות המזהמים שנתקבלו במבחני אב-הטיפוס. סוגי הפליטות הנכללים בחישוב ה"ציון הירוק" הם: תחמוצות חנקן (NOX), פחמן חד חמצני (CO), פחמימנים (HC), חלקיקים (PM), פחמן דו-חמצני (CO2).
ECM
ראשי תיבות של Electronic Control Module, יחידה אלקטרונית הכוללת מיקרו בקר ותפקידה לשלוט במגוון מערכות ברכב, ביניהן: ABS, כריות אוויר ועוד.
בלם דיסק
בלם דיסק יעיל יותר מבלמי התוף ואינו אוגר מים וחום ובלימתו חזקה וטובה יותר מבלמי תוף. הבלם בנוי מדיסק עגול המחובר לגלגל והבלם מסתובב עם הגלגל באותה המהירות. הבלם בא במגע טוב עם האוויר שסביבו ולכן ממעט להתחמם. בלמי דיסק הם הנפוצים כיום בקרב יצרני הרכב. מערכת בלמים עם דיסק כוללת קאליפר ובתוכו רפידות הבלם. בזמן הבלימה מכווץ הקאליפר את הרפידות כנגד הדיסק והחיכוך הנוצר גורם להאטת הרכב.
בדיקת משכון לרכב – המדריך המהיר