accessibility

התאמת רכב – צריכת דלק לפי נתוני יצרן

מה באמת מייצגים המספרים של צריכת דלק לפי נתוני יצרן ומה התפקיד שלהם?

הצגת צריכת דלק לפי נתוני יצרן משמשת כלי צרכני להשוואה בין מכוניות עפ"י קריטריונים אחידים, הם לא מייצגים את צריכת הדלק בפועל. בנושא זה ישראל מחוייבת לתקן האירופי

מאת: צוות כלמוביל

צריכת דלק לפי נתוני יצרן

העלות של הדלק – בנזין וסולר – משפיעה על הבחירה איזה רכב רוכשים. כשלפניכם דפי המפרט הטכני של הרכב, אתם מתמקדים בנתונים המייצגים צריכת דלק לפי נתוני יצרן. אבל האם נתוני תצרוכת דלק של יצרן ייצגו נאמנה נתוני צריכת דלק אמיתיים, כאשר אתם תשתמשו ברכב בפועל לאחר שקניתם אותו?

הידעתם? צריכת הדלק משתנה מנהג לנהג

התשובה מורכבת. נתוני תצרוכת דלק בפועל אינם אחידים, והם משתנים מנהג לנהג. אופי הנהיגה משפיע על תצרוכת הדלק וכך גם עונות השנה, סביבת הנהיגה, איכות הכביש, כמות הפקקים והעליות ועוד. אם כך, אז לשם מה נחוצים מדדיצריכת דלק לפי נתוני יצרן?

קריטריון אחיד להצגת נתוני צריכת הדלק של רכב חדש

נתוני תצרוכת הדלק של היצרן הם נתוני מעבדה שנועדו לאפשר למדוד את כל המכוניות באמת מידה אחת. הנתונים הללו חיוניים כשאתם עורכים השוואת רכבים ומעוניינים לדעת איזה מהם חסכוני יותר ממשנהו. זהו התפקיד המרכזי של נתוני תצרוכת דלק של היצרן.

כדי לקבוע נתוני תצרוכת דלק של יצרן, נקבעו תקנים.התקן האירופי (80/1268/EEC) מחייב גם את מדינת ישראל. התקן האירופי קובע הנחיות לבדיקת צריכת דלק של מכונית חדשה שעל-פיה נקבעים נתוני יצרן לתצרוכת דלק. כולם פועלים באופן אחיד.

בין ההנחיות לבדיקות שעל פיהן נקבעת צריכת דלק לפי נתוני יצרן:

על הרכב הנבדק להיות נקי, הוא לא יכול להיות חדש לחלוטין אלא לאחר 3,000 קילומטרים נסיעה, לחץ האוויר בסביבת הבדיקה חייב להיות בדיוק 1,000 מיליבאר, הטמפרטורה 20 מעלות צלזיוס, מהירות הרוח נמוכה משלושה מטרים בשנייה ולחות האוויר נמוכה מ-95%.
כדי לקבוע נתוני תצרוכת דלק של יצרן מוגדרת גם רמת הדיוק של אספקת הדלק למכונית הנבדקת, סוג המשטח שעליו מבוצע המבחן, רמת צפיפות האוויר במעבדת המבחן ועוד פרמטרים רבים.

חשוב, אם כך, להבין שנתוני היצרן הרשמיים – צריכת דלק לפי נתוני יצרן – תואמים תמיד את בדיקות צריכת הדלק לפי התקן, ואינם מייצגים את צריכת הדלק האישית שלכם בפועל. ייתכן בהחלט שיתגלו פערים משמעותיים בין נתוני המעבדה והנתונים בפועל. ראוי לזכור זאת כשעורכים השוואה בין נתוני תצרוכת הדלק של כלי רכב שונים.

דוגמה להשוואת רכבים על פי נתוני תצרוכת הדלק של היצרןבנסיעה בינעירונית:

סמארט (61 כ"ס) – 25.0 ק"מ לליטר

פיג'ו 107 (68 כ"ס) – 24.4 ק"מ לליטר

הונדה אינסייט (היברידית) – 24.4 ק"מ לליטר

יונדאי i10 (69 כ"ס) – 23.8 ק"מ לליטר

פיאט 500 (69 כ"ס) – 23.3 ק"מ לליטר

ניסאן מיקרה אקו (80 כ"ס) – 23.2 ק"מ לליטר

צפו בסרטון טיפים לחסכון בצריכת דלק

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
בלימת מנוע
בלימת מנוע מאפשרת להאט את הרכב תוך שימוש בכוח מנוע בלבד. האטת הרכב באמצעות מערכת בלימת המנוע מונעת שימוש מוגבר בבלמים. המערכת נכנסת לפעולה כאשר משחררים את דוושת הגז ומשלבים הילוך נמוך. בלימה זו נחשבת לאפקטיבית יותר ברכבים ידניים ונהגי המרוצים נוהגים להשתמש בה רבות. המערכת נמצאת גם במגוון רכבי שטח לבלימת הרכב בירידה במדרונים תלולים. בדגמי המשאיות נעשה שימוש משוכלל יותר לטובת בלימת הרכב ע"י סגירה חלקית של מערכת הפליטה, ובכך נוצרת התנגדות לתנועת המנוע.
זווית גלגול
כשהרכב נמצא בסיבוב, חוקי הפיזיקה מאלצים אותו לנטות על צדו. רמת הנטייה נקראת זווית גלגול וככל שהנטייה חזקה יותר זווית הגלגול גדולה יותר. רכבים בעלי מתלים רכים בבסיסם וכאלה שלוקים בכיול שלדה פחות מוצלח יטו לזווית גלגול גדולה יותר. רכבים קשיחים וספורטיביים יותר אמנם יהיו פחות נוחים אבל גם יתגאו בזוויות גלגול שטוחות יותר.
גיר רובוטי
למעשה מדובר בתיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד אוטומטי ומערכת "רובוטית" שמחליפה את ההילוכים בפועל. כלומר מבחינת הנהג אין צורך להחליף הילוכים, אולם זוהי בכל זאת מערכת ידנית בבסיסה לכן היא מצריכה מעורבות של הנהג על מנת לשמור על נסיעה חלקה ונעימה. לצורך כך רצוי שהנהג ירפה מהלחץ על דוושת התאוצה עם כל החלפת הילוך, ממש כמו בנהיגה בגיר ידני רק ללא הצורך ללחוץ על המצמד. בגיר רובוטי ניתן גם להחליף את ההילוכים באופן ידני בעזרת ידית ההילוכים (בדומה לתפעול טיפטרוניק – פרטים בהמשך) או בעזרת פקדים משני צדי ההגה.
HardTop-רכב עם גג קשיח
יש מגוון גגות רכב וכאשר מחליטים על רכישת רכב עם גג נפתח ניתן לבחור בין רכב עם גג קשיח HardTop לגג קשיח נפתח או גג מבד רך Soft top. רכב עם גג קשיח מתקפל מאפשר ליהנות מכל היתרונות של רכב עם גג חזק והפיכתו בתוך מספר שניות לרכב עם גג פתוח המאפשר ליהנות מהאוויר הפתוח. גג קשיח נועד להעניק ביטחון רב כנגד נזקים העלולים להגרם לגג מבד רך כמו ברזנט או סוג אחר.