accessibility

6 דברים על חיסכון בדלק

כיצד הטכנולוגיה החדשה מסייעת לצריכה חסכונית? כיצד הנהג משפיע? תשובות לשאלות בנושא חיסכון בדלק

בין הגורמים המשפיעים על צריכת הדלק של מכונית ניתן למצוא את המבנה האווירודינמי של הרכב, מצב הצמיגים הרגלי הנהיגה ודפוסי הנסיעה  וגם את אופן הנהיגה שלנו. אם צריכת הדלק של המכונית חשובה לכם, הנה כמה דברים שיכולים לעזור לכם לחסוך

מאת: צוות כלמוביל

Fuel_economy_article

יצרניות הרכב עושות בשנים האחרונות מאמצים גדולים כדי לייצר מנועים יעילים וכלי רכב המבטיחים חיסכון בדלק ופליטת מזהמים נמוכה. גם השיפור בתשתיות התחבורה תורם לחיסכון בדלק, שהוא כמובן אינטרס לאומי. ואפילו אתם – הנהגים יכולים להשפיע. כמה דברים שכדאי לדעת על חיסכון בדלק…

כיצד הטכנולוגיה החדשה מסייעת לחיסכון בדלק?

תכנון אווירודינאמי מתקדם עם מקדם גרר נמוך, צמיגים משופרים, מערכות מתלים משופרות, מנגנוני הדממת מנוע בזמן המתנה ברמזורים ובפקקיםועוד טכנולוגיות חדישות ופתרונות מתקדמים מבטיחים דור חדש של רכב יעיל יותר וחסכוני יותר.

כיצד נהיגה נכונה יכולה לעזור?

לחיצות עדינות ורכות על דוושת הגז, שחרור דוושת הגז במרחק כמה עשרות מטרים לפני הגעה לרמזור או צומת, התאמת סוג הדלק למנוע וטיפולים שוטפים לרכב במועד הנדרש לפי הנחיות היצרן – כל אלו הם הרגלים שמשפרים את צריכת הדלק. חיסכון בדלק זה גם באחריות הנהג.

כדי לצמצם את צריכת הדלק יש להתחשב בתנאי הכביש, להימנע מבלימות מיותרות שלאחריהן יש להאיץ שוב ולנסות לתזמן את הנסיעה בשעות בהן הכבישים פחות עמוסים. הקפדה על לחץ אוויר תקין בגלגליםתורמת אף היא לשיפור ניכר בצריכת הדלק של כל רכב.

חישוב צריכת דלק

מעקב אחרי צרכי הדלק של הרכב עשויה לתרום לשיפור ביצועי חיסכון בדלק. לכן, בכל מילוי דלק בתחנת הדלק אפסו את מד המרחק וחשבו את נתוני הצריכה על ידי חלוקת המרחק שנסעתם במספר הליטרים שצרכתם בין תדלוקים.
במידה ושמים לב לשינוי מהותי בצריכת הדלק שאינו נובע משינוי בנהיגה ובתנאי הדרך, כדאי לגשת למוסך מקצועי לבדוק האם יש תקלה ברכב.
קראו עוד על חישוב צריכת דלק אמיתית

מערכת דימום מנוע

במכוניות חדישותמותקנת מערכת דימום אוטומטית המפחיתה אף היא את צריכת הדלק. המערכת מדוממת את המנוע במצב נייח – רמזורים, פקקים, עצירה בצד – ולחיצה קלה על דוושת הגז מעירה את המנוע לחיים. יש מכוניות המציעות מצב ECO.

חיפוש תחנות דלק זולות

מחירי הדלק משתנים בין תחנות הדלק, גם של אותה רשת, ולכן משתלם לעקוב אחרי המחירים המתפרסמים בכניסה לתחנות הדלק ולבחור בתחנה זולה. לאט לאט מצטבר חיסכון בדלק.

קניית רכב חסכוני

אם השימוש ברכב הוא בעיקר בעיר, כדאי להעדיף רכב עם מנוע קטן ויעיל שמבטיח ביצועים עם חיסכון בדלק. מכוניות חדשות מציעות מנועים חסכוניים יותר ויש בהן מגוון מערכות טכנולוגיות חדשניות התורמות לביצועים טובים יותר ולצריכת דלק נמוכה לעומת דגמים ישנים.

צפו בסרטון טיפים לחיסכון צריכת דלק

התאמת רכב לפי נתוני יצרן של צריכת דלק

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
בלימת מנוע
בלימת מנוע מאפשרת להאט את הרכב תוך שימוש בכוח מנוע בלבד. האטת הרכב באמצעות מערכת בלימת המנוע מונעת שימוש מוגבר בבלמים. המערכת נכנסת לפעולה כאשר משחררים את דוושת הגז ומשלבים הילוך נמוך. בלימה זו נחשבת לאפקטיבית יותר ברכבים ידניים ונהגי המרוצים נוהגים להשתמש בה רבות. המערכת נמצאת גם במגוון רכבי שטח לבלימת הרכב בירידה במדרונים תלולים. בדגמי המשאיות נעשה שימוש משוכלל יותר לטובת בלימת הרכב ע"י סגירה חלקית של מערכת הפליטה, ובכך נוצרת התנגדות לתנועת המנוע.
זווית גלגול
כשהרכב נמצא בסיבוב, חוקי הפיזיקה מאלצים אותו לנטות על צדו. רמת הנטייה נקראת זווית גלגול וככל שהנטייה חזקה יותר זווית הגלגול גדולה יותר. רכבים בעלי מתלים רכים בבסיסם וכאלה שלוקים בכיול שלדה פחות מוצלח יטו לזווית גלגול גדולה יותר. רכבים קשיחים וספורטיביים יותר אמנם יהיו פחות נוחים אבל גם יתגאו בזוויות גלגול שטוחות יותר.
גיר רובוטי
למעשה מדובר בתיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד אוטומטי ומערכת "רובוטית" שמחליפה את ההילוכים בפועל. כלומר מבחינת הנהג אין צורך להחליף הילוכים, אולם זוהי בכל זאת מערכת ידנית בבסיסה לכן היא מצריכה מעורבות של הנהג על מנת לשמור על נסיעה חלקה ונעימה. לצורך כך רצוי שהנהג ירפה מהלחץ על דוושת התאוצה עם כל החלפת הילוך, ממש כמו בנהיגה בגיר ידני רק ללא הצורך ללחוץ על המצמד. בגיר רובוטי ניתן גם להחליף את ההילוכים באופן ידני בעזרת ידית ההילוכים (בדומה לתפעול טיפטרוניק – פרטים בהמשך) או בעזרת פקדים משני צדי ההגה.
HardTop-רכב עם גג קשיח
יש מגוון גגות רכב וכאשר מחליטים על רכישת רכב עם גג נפתח ניתן לבחור בין רכב עם גג קשיח HardTop לגג קשיח נפתח או גג מבד רך Soft top. רכב עם גג קשיח מתקפל מאפשר ליהנות מכל היתרונות של רכב עם גג חזק והפיכתו בתוך מספר שניות לרכב עם גג פתוח המאפשר ליהנות מהאוויר הפתוח. גג קשיח נועד להעניק ביטחון רב כנגד נזקים העלולים להגרם לגג מבד רך כמו ברזנט או סוג אחר.