accessibility

איך לשמור על המכונית ועל ערכה?

מכונית ששומרים עליה שומרת על ערכה. קבלו טיפים איך לשמור על המכונית שלכם ועל ערכה

שמירת ערך של המכונית שרכשתם באה לידי ביטוי כאשר אתם מוכרים אותה לקראת החלפה במכונית חדשה. הכל מתחיל בנהיגה. כמה כללים בדוקים שיעזרו לכם להבטיח את שמירת הערך של המכונית וקבלת מחיר מירבי במכירה

מאת: צוות כלמוביל

לשמור על המכונית

עד כמה אתם מצליחים לשמור על המכונית שלכם ועל ערכה? גם אם בפועל אתם לא מצליחים להקפיד על רכב מצוחצח ומטופל עד כפתור הפלסטיק האחרון, אין ספק כי נהיגה במכונית שמורה היטב היא בטוחה יותר, נוחה יותר ונעימה יותר. כדאי להיות מודעים לדרכים שיקלו עליכם לשמור על המכונית באופן יומיומי.

לשמירה על המכונית תהיה גם משמעות כספית לא קטנה ביום בו תרצו למכור אותה. מה ניתן לעשות, אם כן, כדי לשמור על ערך המכונית?

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא, כמובן, לנהוג בזהירות ולהימנע (עד כמה שהדבר תלוי בכם) מתאונות דרכים וחבלות בגוף הרכב. נהיגה בטוחה, שקולה ובהתאם לתנאי הדרך, מגינה עליכם ומסייעת גם בהיבט של שמירה על אורך חיי מנוע ועל מצב הרכב בכללותו.

כמה כללים פשוטים שהקפדה עליהם תסייע לשמור על המכונית ועל ערכה:

טפלו במוסכים מורשים של היבואן

שמרו על שגרת טיפולים והקפידו כי מכוניתכם תטופל רק במרכזי השירות המורשים מטעם  היבואן, שם היא תקבל את הטיפול המקצועי ביותר, המהימן ביותר – על פי הנחיות היצרן ועל ידי צוות מיומן שהוסמך לכך. כל טיפול יתועד בספר הרכב.

הגנו על המכונית מהשמש

מזג האוויר הישראלי אינו מיטיב עם מכוניות לאורך זמן. הקיץ הארוך יחסית והשמש הקופחת פוגעים בצבע של המכונית ובחלקי הפלסטיק החיצוניים והפנימיים.
שמירה על הצבע, כמו גם שמירה על ריפוד הרכב והאבזור הפנימי, מתאפשרת לאורך זמן כאשר מקפידים על חניה במקום מוצל או מקורה. למקרים שבהם לא מצאתם חניה מוצלת, ניתן לרכוש כיסוי רכב.
כמו כן מומלץ להשתמש במגן שמש הממוקם על השמשה הקדמית, שיגן על חלקי הפלסטיק, העור והבד ברכב ויתרום באופן כללי לתא נוסעים פחות לוהט בימים חמים. בנוסף.
כדי למנוע סדקים הנוצרים מחשיפה מתמשכת לשמש בחלקי הפלסטיק השונים, אפשר להשתמש בתכשירים כמו ספריי לשימור פלסטיק.

הקפידו על ניקיון המכונית

שטיפת רכב סדירה הכרחית בעיקר בקיץ, נטול הגשם, ומטרתה לנקות את המכונית מלשלשת ציפורים ומפירות דביקים המכילים חומרים חומציים שפוגעים בצבע המכונית. אגב, אם הבחנתם ב"מזכרת" שכזו על גוף הרכב, מומלץ לנקות אותה כמה שיותר מהר בעזרת מגבון או ספוג טבול במים וסבון, ולהשתדל לא לשפשף בכוח.

ניקיון פנימי של הרכב אף הוא חשוב, ולא רק מבחינה אסתטית: כתמים שנוצרים על הריפוד נוטים להתקבע עם החשיפה לשמש, חפצים כבדים שנשכחים ברכב עלולים להוות סכנה בעת חירום (תיקים, ארגזי מסמכים למשל) ולמשוך גנבים, ושאריות מזון ושתייה עשויות להתעפש ולהעלות ריחות לא נעימים.

הקליקו למידע מפורט וטיפים בנושא ניקיון רכב

הקפידו על טיפול שוטף

הקפידו על בדיקות עצמיות אחת לשבוע או לפני נסיעה ארוכה אשר כוללות בדיקת מפלס שמן המנוע, מילוי מים ובדיקת לחץ האוויר בצמיגים, בהתאם להנחיות היצרן המופיעות בספר הנהג.
לידיעתכם, כדאי להפעיל את המזגן גם בחורף, לפחות פעם בשבוע, על מנת לשמור על תקינותו.

אל תיסעו על טיפות הדלק האחרונות

הקפידו כי מיכל הדלק לא יתרוקן לחלוטין. נסיעה על אגלי הדלק האחרונים עלולה לפגוע ביעילות משאבת הדלק. נכון שגם לאחר שנורת האזהרה נדלקת יש במיכל די דלק לנסיעה של עוד כמה עשרות קילומטרים, אך מומלץ לא להביא את הרכב אל הקצה ולמלא דלק בהזדמנות הקרובה ביותר.

זכרו, מכונית ששומרים עליה שומרת על ערכה.

המדריך אינו מהווה ייעוץ רשמי והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש באתר


מילון מונחי רכב שכדאי להכיר

למילון המלא
בלימת מנוע
בלימת מנוע מאפשרת להאט את הרכב תוך שימוש בכוח מנוע בלבד. האטת הרכב באמצעות מערכת בלימת המנוע מונעת שימוש מוגבר בבלמים. המערכת נכנסת לפעולה כאשר משחררים את דוושת הגז ומשלבים הילוך נמוך. בלימה זו נחשבת לאפקטיבית יותר ברכבים ידניים ונהגי המרוצים נוהגים להשתמש בה רבות. המערכת נמצאת גם במגוון רכבי שטח לבלימת הרכב בירידה במדרונים תלולים. בדגמי המשאיות נעשה שימוש משוכלל יותר לטובת בלימת הרכב ע"י סגירה חלקית של מערכת הפליטה, ובכך נוצרת התנגדות לתנועת המנוע.
זווית גלגול
כשהרכב נמצא בסיבוב, חוקי הפיזיקה מאלצים אותו לנטות על צדו. רמת הנטייה נקראת זווית גלגול וככל שהנטייה חזקה יותר זווית הגלגול גדולה יותר. רכבים בעלי מתלים רכים בבסיסם וכאלה שלוקים בכיול שלדה פחות מוצלח יטו לזווית גלגול גדולה יותר. רכבים קשיחים וספורטיביים יותר אמנם יהיו פחות נוחים אבל גם יתגאו בזוויות גלגול שטוחות יותר.
גיר רובוטי
למעשה מדובר בתיבת הילוכים ידנית המצוידת במצמד אוטומטי ומערכת "רובוטית" שמחליפה את ההילוכים בפועל. כלומר מבחינת הנהג אין צורך להחליף הילוכים, אולם זוהי בכל זאת מערכת ידנית בבסיסה לכן היא מצריכה מעורבות של הנהג על מנת לשמור על נסיעה חלקה ונעימה. לצורך כך רצוי שהנהג ירפה מהלחץ על דוושת התאוצה עם כל החלפת הילוך, ממש כמו בנהיגה בגיר ידני רק ללא הצורך ללחוץ על המצמד. בגיר רובוטי ניתן גם להחליף את ההילוכים באופן ידני בעזרת ידית ההילוכים (בדומה לתפעול טיפטרוניק – פרטים בהמשך) או בעזרת פקדים משני צדי ההגה.
HardTop-רכב עם גג קשיח
יש מגוון גגות רכב וכאשר מחליטים על רכישת רכב עם גג נפתח ניתן לבחור בין רכב עם גג קשיח HardTop לגג קשיח נפתח או גג מבד רך Soft top. רכב עם גג קשיח מתקפל מאפשר ליהנות מכל היתרונות של רכב עם גג חזק והפיכתו בתוך מספר שניות לרכב עם גג פתוח המאפשר ליהנות מהאוויר הפתוח. גג קשיח נועד להעניק ביטחון רב כנגד נזקים העלולים להגרם לגג מבד רך כמו ברזנט או סוג אחר.